Brusevold, Einar

Brusevold, Einar (1919-2005)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for
Østfold 1969-1973
Ansiennitet:
1 år, 94 dager

Gå til bildegalleri

Brusevold, Einar har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 24.05.1919 i Varteig, Østfold
  • Død 20.05.2005
  • Sønn av gårdbruker Sigvart Brusevold (1885-1934) og gårdbruker/husmor Olava Marie Berby (1888-1968)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Østfold, 1969 - 1973, Sp.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 18.10.1972-30.09.1973 for Anton Skulberg.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Medlem, Sosialkomiteen, 19.10.1972 - 30.09.1973

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Landbruksskole 1937-1938

Yrke

  • Gårdbruker Brusevold Varteig 1948-1983
  • Regnskapsfører Brusevold Varteig 1951-2000

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Norske Kommuners Sentralforbunds hederstegn 1979
  • Varteig kommunes kulturpris 1986
  • Kongens fortjenstmedalje i sølv 1994
  • Melvin Jones Fellow-Lions utmerkelse 1994

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Varteig kommunestyre 1951-1955, ordfører 1955-1959, 1959-1963, 1971-1975, 1975-1979
  • Medlem Varteig formannskap 1963-1967, 1967-1971, 1987-1991

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Østfold 1955-1959, 1959-1963

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Sentralsykehuset, Østfold 1957-1959
  • Medlem Samarbeidsutvalget, Sarpsborgdistriktet 1960-1979
  • Formann Skolestyret, Varteig 1964-1971
  • Formann Generalplanutvalget, Varteig 1972-1979
  • Medlem Styret for Sarpsborg Sykehus 1979-1983
  • Formann Byggeutvalget for skolebygg, Østfold 1979-1983
  • Medlem Teknisk utvalg, Varteig 1980-1983, formann

Tillitsverv i partier

  • Medlem og formann Styret for Østfold Sp 1966-1972
  • Æresmedlem Østfold Sp 1993
  • Medlem og formann Styret for Varteig Sp (i 24 år)

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Varteig Idrettslag 1940-1951 (idrettslaget ikke i drift i 1941-1945), æresmedlem 1994

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Østfold Slakteri 1969-1973
  • Formann Styret for Varteig Sparebank 1971-1983
  • Formann Styret for Sparebanken Borg 1980-1983