Gerhardsen, Einar

Gerhardsen, Einar (1897-1987)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Oslo 1965-1969
Ansiennitet:
23 år, 301 dager

Gå til bildegalleri

Gerhardsen, Einar har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 10.05.1897 i Asker, Akershus
  • Død 19.09.1987
  • Sønn av rodemester Gerhard Olsen (1867-1949) og husmor Emma Hansen (1872-1949)

Stortingsperioder

  • Representant nr 1 for Oslo, 1945 - 1949, A.
  • Representant nr 1 for Oslo, 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 1 for Oslo, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 1 for Oslo, 1958 - 1961, A.
  • Representant nr 1 for Oslo, 1961 - 1965, A.
  • Representant nr 1 for Oslo, 1965 - 1969, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 04.12.1945-10.01.1950, Hjalmar Larsen møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 11.01.1950-19.11.1951, Hjalmar Larsen møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 22.01.1955-10.01.1958, Aase Lionæs møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 11.01.1958-30.09.1961, Gunnar Alf Larsen møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1961-28.08.1963, Gunnar Alf Larsen møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 25.09.1963-30.09.1965, Gunnar Alf Larsen møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1965-12.10.1965, Herman Pedersen møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1954-57

    President, Stortinget, 16.01.1954 - 22.01.1955

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1950-53

    Medlem, Valgkomiteen, 19.11.1951 - 10.01.1954
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.11.1951 - 10.01.1954
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 21.11.1951 - 10.01.1954

    1954-57

    Formann, Valgkomiteen, 16.01.1954 - 22.01.1955
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 22.01.1954 - 22.01.1955

    1961-65

    Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 28.08.1963 - 25.09.1963

    1965-69

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1967
    Medlem, Industrikomiteen, 01.10.1967 - 30.09.1969

Medlemskap i delegasjoner

  • 1950-53

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1953 -

    1954-57

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1954 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1950-53

    Formann gruppestyret, Arbeiderpartiet, 19.11.1951 - 10.01.1954

    1954-57

    Formann gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1954 - 22.01.1955

    1965-69

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 12.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i regjering

  • Statsminister, Statsministerens kontor, 25.06.1945 - 05.11.1945
    Statsminister, Statsministerens kontor, 05.11.1945 - 19.11.1951
    Statsminister, Statsministerens kontor, 22.01.1955 - 28.08.1963
    Statsminister, Statsministerens kontor, 25.09.1963 - 12.10.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Folkeskole
  • 2 år ved teknisk aftenskole i Oslo
  • Studier i arbeiderbevegelsen i Tyskland og Østerrike med Conrad Mohrs stipend 1929-1930

Yrke

  • Visergutt 1907-1915
  • Arbeider i Veivesenet, Oslo kommune 1915-1922

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Tysk konsentrasjonsleir 1941-1944
  • Fangenskap på Grini til 8. mai 1945 1944-1945

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Borgerdådsmedaljen
  • St. Halvardsmedaljen

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Oslo bystyre 1931-1934, 1934-1937, varaordfører 1937-1940, ordfører 1940-1940, medlem 1940-1945, ordfører 1945-1945

Offentlige verv

  • Medlem Direksjonen for Norges Bank 1966-1971
  • Medlem Havnestyret, Oslo

Tillitsverv i partier

  • Medlem Sentralstyret i "Venstrekommunistisk Ungdomsfylking" 1919-1920, nestformann 1921-1923, formann 1924-1925, medlem 1926
  • Formann Oslo Arbeidersamfund 1920
  • Medlem Arbeiderpartiets sentralstyre 1921-1969
  • Partisekretær Det norske Arbeiderparti 1923-1926, 1936, nestformann 1939, formann 1945-1965
  • Sekretær Oslo Arbeiderparti 1926-1936

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Veivesenets arbeiderforening 1919
  • Sekretær Norsk kommuneforbund 1922-1923

Litteratur

  • Gerhardsen, Einar: Tillitsmannen; håndbok i praktisk organisasjonsarbeid, Oslo 1930
  • Gerhardsen, Einar: Litt foreningskunnskap, Oslo 1946
  • Gerhardsen, Einar: Inntrykk fra en reise i Israel, Oslo 1962
  • Gerhardsen, Einar: Oppgaver i norsk politikk, Oslo 1962
  • Solumsmoen, Olav og Olav Larssen (red.): Med Einar Gerhardsen gjennom 20 år. Taler, Oslo 1967
  • Gerhardsen, Rolf: Einar Gerhardsen som en bror ser ham, Oslo 1967
  • Gerhardsen, Einar: Fellesskap i krig og fred. Erindringer 1940-45, Oslo 1970
  • Gerhardsen, Einar: Samarbeid og strid. Erindringer 1945-55, Oslo 1971
  • Gerhardsen, Einar: I medgang og motgang. Erindringer 1955-65, Oslo 1972
  • Bjørlo, Stein: Gerhardsens store tale. Norge og NATOs rådsmøte i Paris 1957, Oslo 1973
  • Gerhardsen, Einar: Unge år. Erindringer fra århundreskiftet fram til 1940, Oslo 1974
  • Helle, Egil: Einar Gerhardsen, Oslo 1975
  • Bjørnsen, Bjørn (red.): På vei mot den demrende dag. Med Einar Gerhardsen gjennom norsk arbeiderbevegelse i vårt århundre. En billedkavalkade, Oslo 1977
  • Gerhardsen, Einar, Trygve Bratteli og Reiulf Steen (red.): Olav Brunvand i glede og strid, Oslo 1977
  • Gerhardsen, Einar: Mennesker og politikk. Erindringer 1965-1978, Oslo 1978
  • Heradstveit, Per Øyvind: Einar Gerhardsen og hans menn, Oslo 1981
  • Nyhamar, Jostein: Einar Gerhardsen. Bind 1 og 2, Oslo 1982 og 1983
  • Minne-CD med de mest berømte taler og stortingsinnlegg, 1997
  • Olstad, Finn: Einar Gerhardsen: en politisk biografi, Universitetsforlaget Oslo 1999
  • Gerhardsen, Rune: Du er faren min likevel?, Aschehoug Oslo 2002