Liane, Eigil Olaf

Liane, Eigil Olaf (1916-1994)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Telemark 1969-1973
Ansiennitet:
19 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Liane, Eigil Olaf har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 07.05.1916 i Tinn, Telemark
  • Død 17.06.1994
  • Sønn av jernbanearbeider Ole Olsen Liane (1885-1934) og hjemmeværende Anna Stenbom (1888-1949)

Stortingsperioder

  • Representant nr 6 for Telemark, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 6 for Telemark, 1958 - 1961, A.
  • Representant nr 3 for Telemark, 1961 - 1965, A.
  • Representant nr 4 for Telemark, 1965 - 1969, A.
  • Representant nr 4 for Telemark, 1969 - 1973, A.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1961-65

    Visesekretær, Odelstinget, 06.10.1961 - 30.09.1965

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1954-57

    Medlem, Administrasjonskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Administrasjonskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1961 - 30.09.1965
    Nestformann, Administrasjonskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1965 - 30.09.1965

    1965-69

    Sekretær, Fullmaktskomiteen, 01.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Samferdselskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Varamedlem, Valgkomiteen, 25.10.1967 - 30.09.1969

    1969-73

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Samferdselskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Jernbaneskolen 1947

Yrke

  • Anleggsarbeider på Sørlandsbanen 1934-1940
  • Linjearbeider på strekningen Nelaug-Grovane 1938-1941
  • Banevokteraspirant 1941-1943
  • Banevokter Storkvina i Kvinesdal 1943-1944
  • Banevokter Kragerø 1944-1959
  • Baneformann fra 1960

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Ordfører Sannidal kommunestyre 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955

Offentlige verv

  • Medlem Fylkesvegstyret, Telemark fra 1946
  • Medlem Veiplannemnda, Telemark fra 1946
  • Medlem Samferdselsnemnda, Telemark fra 1948
  • Formann Regionplanrådet for Vestmarregionen fra 1966
  • Medlem Statens eldreråd 1986-1988
  • Medlem Lønnsnemnda, Sannidal
  • Medlem Skolestyret, Sannidal
  • Medlem Styret for Sannidal elektrisitetsverk
  • Medlem Representantskapet for Kragerødistriktets kraftlag
  • Medlem Styret for Kragerø interkommunale sykehus

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Sannidal AUF 1933-1938, 1940
  • Formann Sannidal AUF 1938-1940
  • Medlem Styret for Telemark DNA fra 1945
  • Medlem Styret for Sannidal DNA fra 1945
  • Medlem Kristiansand distriktsorganisasjons representantskap fra 1953

Tillitsverv i organisasjoner

  • Fylkesformann Telemark pensjonistlag fra 1979
  • Medlem Styret i Norges Pensjonistlag fra 1979
  • Leder Sannidal pensjonistforening fra 1979
  • Medlem Styret i Lokalavdeling av NKL
  • Medlem Styret i Lokalavdeling av Norsk jernbaneforbund
  • Formann og medlem Styret for Sannidal Blå Kors

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for jernbanepersonalets sykekasse ( )