Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Moxnes, Einar Hole ( 1921-2006 )

Senterpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for Sør-Trøndelag 1973-1977
Ansiennitet: 6 år, 315 dager

Moxnes, Einar Hole har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 11.06.1921 i Alstahaug, Nordland
Død 20.01.2006
Sønn av bonde Einar Moxnes (1886-1979) og husmor Agnes Hole (1890-1979)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1958 - 1961, B.
Vararepresentant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1961 - 1965, Sp.
Vararepresentant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1965 - 1969, Sp.
Representant nr 9 for Sør-Trøndelag, 1969 - 1973, Sp.
Vararepresentant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1973 - 1977, Sp.

Vararepresentasjoner

Møtte fast som representant 12.10.1965-22.03.1968 for Per Borten.
Medlem av Regjeringen 01.10.1969-17.03.1971, Olina Storsand møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 18.10.1972-30.09.1973, Johan Syrstad møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1965-69

Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 15.10.1965 - 22.03.1968

1969-73

Varamedlem, Valgkomiteen, 22.04.1971 - 18.10.1972
Medlem, Justiskomiteen, 24.03.1971 - 18.10.1972

Medlemskap i delegasjoner

1969-73

Delegat, FNs generalforsamling, 01.01.1971 -

Medlemskap i regjering

Konstituert statsråd, Fiskeridepartementet, 22.03.1968 - 08.11.1968
Statsråd, Fiskeridepartementet, 08.11.1968 - 17.03.1971
Statsråd, Landbruksdepartementet, 18.10.1972 - 16.10.1973

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Snekkerskole 1937
  • Folkehøgskole 1939
  • Jordbruksskole 1940
  • Håndverksskole 1941
  • Steinkjer landsgymnas 1946
  • Statens småbrukslærerskole 1947-1948

Yrke

  • Gårdsarbeider 1935-1938, 1942-1945
  • Gårdsbestyrer 1945
  • Driftsplanlegger og regnskapsfører ved Verdal driftslag 1949-1950
  • Herredsagronom i Åfjord og Stoksund 1951-1974
  • Fylkesmann i Sør-Trøndelag 1974-1986

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Ordfører Åfjord kommunestyre 1955-1959, 1959-1963, 1963-1966

Fylkespolitisk aktivitet

  • Formann fylkesting, Sør-Trøndelag 1958-1959, 1959-1963
  • Medlem fylkesutvalg, Sør-Trøndelag 1959-1963, 1963-1966

Offentlige verv

  • Medlem Fylkesstyret for jordbruksskolene 1956-1960
  • Formann Det interkommunale tiltaksråd for Fosenhalvøya 1962-1964
  • Medlem Styret for Sentralsykehuset i Trondheim, Trondheim 1964-1966
  • Medlem Merverdiavgiftsutvalget 1973-1975
  • Medlem Styret i Den norske stats oljeselskap a.s 1974-1982
  • Leder Tilsynskomiteen for Erkebispegården 1974-1986
  • Varamedlem Samarbeidsorganet for riksoppgjøret 1977-1988
  • Varamedlem Reindriftsstyret 1979-1988
  • Leder Hovedkomiteen for Lokalforvaltningen 1980-1981
  • Formann Statens friluftsråd 1982-1983
  • Formann Utvalg til revisjon av lov om laksefisket og innlandsfisket 1983-1987
  • Leder Fiskeindustriens organisering, rolle og arbeidsvilkår m.v. 1987-1993

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Sør-Trøndelag Sp 1956-1960
  • Formann Åfjord Sp 1963-1965

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Åfjord Helselag 1989-1990

Andre administrative verv

  • Formann Styret for trålrederiet Hafotrål A/S 1975-1982
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget