Sund, Eirin

Sund, Eirin (1967-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Rogaland 2013-2017
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 06.04.1967 i Brønnøysund, Nordland
  • Datter av fylkessekretær Kjell Sund (1947-) og industriarbeider Hilda Åsheim (1947-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 5 for Rogaland, 2001 - 2005, A.
  • Representant nr 6 for Rogaland, 2005 - 2009, A.
  • Representant nr 5 for Rogaland, 2009 - 2013, A.
  • Representant nr 2 for Rogaland, 2013 - 2017, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2005-2009

    Medlem, Finanskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 30.09.2013
    Andre nestleder, Energi- og miljøkomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 17.10.2013 - 22.10.2013
    Første nestleder, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 22.10.2013 - 17.06.2015
    Medlem, Kommunal- og forvaltningskomiteen, 17.06.2015 - 30.09.2017

Medlemskap i delegasjoner

  • 2005-2009

    Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Den vesteuropeiske unions (VEUs) parlamentariske forsamling, 17.11.2005 - 30.09.2009
    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2007 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2009-2013

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 08.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i regjering

  • Politisk rådgiver, Miljøverndepartementet, 13.11.1996 - 17.10.1997
    Statssekretær, Samferdselsdepartementet, 17.03.2000 - 19.10.2001

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Time videregående skole, sosial- og helsefag 1983-1985
  • Forsvarets høgskole, sjefskurs 2017

Yrke

  • Praktikant privat 1985-1986
  • Praktikant og assistent i Maurtua barnehage 1986-1987
  • Ass. i Bærland barnehage 1988-1996
  • Leder av Åpen barnehage 1988-1996
  • Rådgiver i NOR Engineering Miljø AS 1998
  • Vikar i skole og barnehage i Gjesdal kommune 1998-2000
  • Gruppesekretær i Rogaland A's fylkestingsgruppe 2002-2003

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Gjesdal kommunestyre 1987-1991, varaordfører 1995-1999
  • Medlem Gjesdal formannskap 1991-1995, 1999-2003

Fylkespolitisk aktivitet

  • Fylkesvaraordfører fylkesting, Rogaland 2003-2005

Offentlige verv

  • Medlem Representantskapet for interkommunalt renovasjonsverk og vannavløp
  • Medlem Styret for Jæren friluftsråd
  • Medlem Styret for Lyse energi
  • Nestleder Styret for Universitetsfondet Rogaland A/S

Tillitsverv i partier

  • Medlem og nestleder Styret i AUF i Rogaland 1980-1987
  • Medlem og nestleder Styret i Time AUF 1980-1987
  • Medlem og leder Styret i Gjesdal A 1987-2002
  • Medlem og nestleder Rogaland A 1990-2005
  • Politisk rådgiver Rogaland A's fylkestingsgruppe 2002-2003
  • Medlem DNAs landsstyre til 2004

Tillitsverv i organisasjoner

  • Visepresident Norges Fotballforbund fra 2008