Løwer, Eldbjørg

Løwer, Eldbjørg (1943-)

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 14.07.1943 i Ål, Buskerud
  • Datter av herredskogmester Gjermund Teigen (1909-1985) og husmor Lilly Løvgren (1912-)

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Planleggings- og samordningsdepartementet, sjef for administrasjonssakene/sjef for arbeidsavd. i Kommunal- og arbeidsdepartementet, 17.10.1997 - 31.12.1997
    Statsråd, Arbeids- og administrasjonsdepartementet, 01.01.1998 - 15.03.1999
    Statsråd, Forsvarsdepartementet, 15.03.1999 - 17.03.2000

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Statsrealskole Brandbu 1958-1960
  • Statens Håndverks- og kunstindustriskole (keramikklinjen), Oslo 1961-1964

Yrke

  • Keramiker, eget verksted 1970-1984
  • Direktør Kongsberg Nærings- og handelskammer BA 1991-1997 (permisjon fra 1997), 2000-2004
  • Selvstendig næringsdrivende fra 2004

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Likestillingsprisen i Kongsberg kommune 2001
  • Kongsberg-medaljen 2003

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Kongsberg kommunestyre 1975-1979, ordfører 1983-1987
  • Medlem Kongsberg formannskap 1979-1983

Offentlige verv

  • Meddommer Byretten, Kongsberg 1975-1997
  • Medlem Hovedkomiteen for lokalforvaltningen 1981-1988
  • Varamedlem Arbeidstilsynets distriktsstyre, 4. distrikt 1985-1990
  • Varamedlem Norsk bergverksmuseums styre 1986-1987
  • Varamedlem Arbeidsdirektoratets styre 1987-1989, medlem 1990-1995
  • Medlem Innstillingsrådet for dommere fra 2002
  • Leder Styret i Norsk Rikskringkasting 2004-2006
  • Varamedlem Styret for NSB fra 2005
  • Medlem DnB NORs valgkomité fra 2006
  • Medlem Representantskapet for DnB NOR fra 2006
  • Medlem Styret for NCE Arena, Innovasjon Norge fra 2006
  • Medlem Forsvarspolitisk utvalg 2006-2007
  • Medlem Styret for VRI, Norges forskningsråd fra 2007
  • Leder Stortingets kontrollutvalg for etterretnings-, overvåkings- og sikkerhetstjeneste (EOS-utvalget) fra 2011

Tillitsverv i partier

  • Nestleder Venstres Hovedorganisasjon 1981-1985

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Kommunale kinomatografers Landsforbund 1981-1985
  • Leder Kommunale kinomatografers Landsforbund 1985

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Kongsberg jazzfestival 2001-2007
  • Leder Styret for Konsulentselskapet Glasshuset as fra 2005