Nørve, Elisabeth Røbekk

Nørve, Elisabeth Røbekk (1951-)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Møre og Romsdal 2013-2017
Ansiennitet:
14 år, 181 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 29.03.1951 i Borgund, Møre og Romsdal
  • Datter av industriarbeider Johan E. Røbekk (1914-1997) og industriarbeider Mary Paula Solevåg (1916-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Møre og Romsdal, 1997 - 2001, H.
  • Representant nr 8 for Møre og Romsdal, 2001 - 2005, H.
  • Vararepresentant nr 1 for Møre og Romsdal, 2005 - 2009, H.
  • Representant nr 3 for Møre og Romsdal, 2009 - 2013, H.
  • Representant nr 4 for Møre og Romsdal, 2013 - 2017, H.

Vararepresentasjoner

  • Rykket opp som representant 03.12.2007 etter Petter Løviks død.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2001-2005

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.2001 - 30.09.2005
    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Sosialkomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Medlem, Næringskomiteen, 09.01.2008 - 30.09.2009
    Personlig varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 16.06.2009 - 30.09.2009

    2009-2013

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 30.09.2013
    Medlem, Næringskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Helse- og omsorgskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i delegasjoner

  • 2001-2005

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 26.10.2001 - 30.09.2002
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 17.10.2002 - 30.09.2005

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Måseide skole 1958-1965
  • Handelsskole redusert fagkrets ved Latinskolen Ålesund 1983
  • Reiselivskole NKI, Folkeuniversitetet 1989
  • Interiørkonsulent NKI, Folkeuniversitetet 1998
  • AutoCAD 2004 - grunnkurs tegn./dak., Høgskolen i Ålesund 2006
  • Styrekompetanse, BI 2007

Yrke

  • Hushjelp hos R. Furnes 1965-1966
  • A. Myrstad kolonial 1967-1968
  • Grefsenseteren restaurant 1968-1969
  • Ålesund Samvirkelag 1969-1971
  • Sunnmøre Kredittbank 1971-1973
  • DnC Porsgrunn 1973-1974
  • Byggmester M.P. Hansen 1976-1978
  • Kontor/butikkansvarlig ved A. Nørve 1980-1982
  • Skuggen Elektro familiebedrift 1983-1985
  • Selvstendig næringsdrivende Carisma A/S 1987-1989
  • Roald A/S Herreekvipasje 1990-1994
  • Lys og Miljø Interiør 1995-1998
  • Interiørkonsulent for Elektrogården A/S 1998-2001
  • Rådgiver, NHO Møre og Romsdal 2006-2007

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Ålesund bystyre 1987-1991, 1991-1995, medlem 1999-2003, 2003-2007
  • Medlem Ålesund formannskap 1995-1999

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Møre og Romsdal 1995-1999
  • Nestleder fylkesråd, Møre og Romsdal 1999-2001

Offentlige verv

  • Varamedlem Hovedutvalget for kultur, Ålesund 1987-1995
  • Medlem Nørvøy bydelsutvalg 1988-1995
  • 1. varamedlem Representantskapet til Tafjord kraftselskap 1991-1995
  • Medlem Styret for Kråmyra barnehage 1991-1995 (kommunal representant)
  • Medlem Kommunalutvalget, Ålesund 1995-1999
  • Medlem Hovedutvalget for Helse- og sosialsaker, Ålesund 1995-1999
  • Nestleder Hovedutvalget for undervisning, Ålesund 1999-2001
  • Medlem Ålesund kommune LA-21 1999-2001
  • Medlem Fylkesrådet for funksjonshemmede, Møre og Romsdal 1999-2001
  • Varamedlem Regionalt helseutvalg 1999-2001 (Helseregion 5)
  • Medlem Styret for Atlanterhavsparken 1999-2001
  • Medlem Forstanderskapet for Sparebanken Møre 1999-2003
  • Medlem Styret for Møre og Romsdal Reiselivsråd 1999-2003
  • Medlem Kontrollkomiteen for Sparebanken Møre 2000-2008
  • 1. varamedlem Komite for velferd, helse og omsorg, Ålesund 2003-2007

Tillitsverv i partier

  • Leder Ålesund Høyrekvinner 1992-1995
  • Kvinnepolitisk leder Møre og Romsdal Høyre 1995-1997
  • Leder Ålesund Høyre 1995-1998

Tillitsverv i organisasjoner

  • Varamedlem Kommunenes Sentralforbunds landsstyre 1999-2001
  • Medlem Styret for Kommunenes Sentralforbund i Møre og Romsdal 1999-2001
  • Varamedlem Kommunenes Sentralforbunds AU
  • Medlem Kommunenes Sentralforbunds landsting