Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Nordbø, Eldrid ( 1942- )

Arbeiderpartiet

Biografi

Personalia

Født 12.08.1942 i Skien, Telemark
Datter av herredsagronom Jacob B. Nordbø (1904-1970) og sykepleier Anne Øi (1904-1997)

Medlemskap i regjering

Personlig sekretær, Sosialdepartementet, 01.01.1971 - 01.01.1972
Statssekretær, Statsministerens kontor, 20.05.1986 - 16.10.1989
Statsråd, Utenriksdepartementet, (Handelsavd.), 03.11.1990 - 15.11.1991

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Sherwood High School, Silver Spring, USA 1960-1961
  • Artium, Telemark offentlige landsgymnas 1962
  • Student 1962
  • Magistergrad i statsvitenskap, Universitetet i Oslo 1968

Yrke

  • 1. sekretær i Sosialdepartementet 1968-1970
  • Konsulent Arbeiderbevegelsens utredningskontor 1970-1971
  • Utreder i Den Internasjonale Røde Kors Liga Genéve 1979-1981
  • Ekspedisjonssjef i Kommunaldepartementet 1981-1986
  • Satssekretær og stabssjef ved Statsministerens kontor 1986-1989
  • Spesialrådgiver i Miljøverndepartementet 1989-1990, 1991-1992
  • Departementsråd i Sosial- og helsedepartementet 1992-1996
  • Ekspedisjonssjef i Miljøverndepartementet fra 1996

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Oslo formannskap 1971-1975, 1975-1979

Offentlige verv

  • Leder Programkomiteen for helse og sosialpolitikk 1972-1976
  • Leder Sosialutvalget, Oslo 1972-1979 (kommunalråd)
  • Leder Sykehusutvalget 1976-1979
  • Medlem Diakoniutvalget 1976-1979
  • Medlem Hovedkomiteen for reformer i lokalforvaltningen 1977-1979
  • Medlem Teknisk beregningsutvalg for kommunal og fylkeskommunal økonomi 1982-1986
  • Medlem Styret for Statistisk Sentralbyrå 1982-1983
  • Medlem Utvalg om frivillige organisasjoner 1986
  • Medlem Delegasjon til FNs konferanse om miljø- og utvikling UNCED 1992
  • Leder Delegasjonen til Helseforsamlingen, WHO 1993-1997
  • Medlem Nord-Sør/Bistandskommisjonen 1993-1995
  • Medlem Styret for Europa-kontoret av WHO 1994-1997
  • Medlem Koordineringsutvalget for EØS-saker 1995-1996
  • Leder OECDs miljøkomité 1997-2000

Andre administrative verv

  • Medlem Internasjonalt utvalg i Norges Røde Kors 1982-1984
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget