Vatnaland, Lars Elisæus

Vatnaland, Lars Elisæus (1892-1983)

Parti:
Bondepartiet
Sist innvalgt som representant for
Rogaland 1958-1961
Ansiennitet:
15 år, 301 dager

Gå til bildegalleri

Vatnaland, Lars Elisæus har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 18.04.1892 i Bokn, Rogaland
  • Død 09.03.1983
  • Sønn av gardbruker Lars Matias Jensson Vatnaland (1851-1913) og Olina Kristine Mortensdatter Norhus (1858-1931)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Rogaland, 1934 - 1936, B.
  • Vararepresentant nr 1 for Rogaland, 1937 - 1945, B.
  • Representant nr 3 for Rogaland, 1945 - 1949, B.
  • Representant nr 2 for Rogaland, 1950 - 1953, B.
  • Representant nr 6 for Rogaland, 1954 - 1957, B.
  • Representant nr 6 for Rogaland, 1958 - 1961, B.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1945-49

    Varapresident, Stortinget, 14.10.1948 - 10.01.1950

    1950-53

    Varapresident, Stortinget, 17.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Varapresident, Stortinget, 16.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Varapresident, Stortinget, 18.01.1958 - 11.01.1959
    President, Lagtinget, 12.01.1959 - 30.09.1960
    Varapresident, Stortinget, 01.10.1960 - 30.09.1961

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 13.12.1945 - 23.10.1948
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1948 - 10.01.1950
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.10.1948 - 10.01.1950
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 28.10.1948 - 10.01.1950
    Medlem, Valgkomiteen, 28.10.1948 - 10.01.1950
    Forsterkningsmedlem, Justiskomiteen, 27.04.1949 - 30.06.1949
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 21.07.1949 - 09.12.1949

    1950-53

    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 10.07.1953 - 12.12.1953
    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1950 - 10.01.1954
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1950 - 10.01.1954
    Medlem, Valgkomiteen, 17.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Valgkomiteen, 16.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 22.03.1957 - 09.12.1957

    1958-61

    Formann, Samferdselskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Valgkomiteen, 18.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 29.05.1961 - 30.09.1961

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1945-49

    Varamedlem, Spesialkomité for særlige utenrikspolitiske spørsmål og beredskapssaker, 10.04.1948 - 12.10.1948
    Medlem, Spesialkomité for særlige utenrikspolitiske spørsmål og beredskapssaker, 12.10.1948 - 10.01.1950

    1954-57

    Medlem, Spesialkomité om Statsselskapskommisjonen av 1955, 15.11.1955 - 17.06.1957
    Medlem, Reglementskomiteen, 22.03.1957 - 10.01.1958

Medlemskap i delegasjoner

  • 1950-53

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1956 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1945-49

    Nestformann gruppestyret, Bondepartiet, 04.12.1945 - 12.10.1948
    Formann gruppestyret, Bondepartiet, 12.10.1948 - 10.01.1950

    1950-53

    Formann gruppestyret, Bondepartiet, 11.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Formann gruppestyret, Bondepartiet, 11.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem gruppestyret, Bondepartiet, 11.01.1958 - 01.10.1959

Utdanning og yrkeserfaring

Yrke

  • Gardsarbeid (overtok svigerfarens gard Trosnavåg Bokn i 1916)
  • Fiskeri til 1932
  • Fiskeriinspektør for Vestlandet 1937-1962

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Sp's Såmannsstatuett 1969

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Ordfører Bokn kommunestyre 1925-1928, 1928-1931, 1931-1934, varaordfører 1937-1941, 1945-1945
  • Medlem Bokn formannskap 1945-1947

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Rogaland 1925-1928, 1928-1931, 1931-1934

Offentlige verv

  • Kommunerevisor Bokn kommune, Bokn 1914
  • Formann Ligningsnemnda, Bokn fra 1916
  • Formann Overligningsnemnda fra 1922
  • Formann Skolestyret, Bokn fra 1922
  • Medlem Sildelovkomiteen 1932-1934
  • Medlem Tilsynsnemnda for Rogaland sykehus 1932-1944
  • Medlem Sildemelkomiteen av 1936 fra 1936
  • Medlem Sildelagskomiteen fra 1936
  • Medlem Makrellagskomiteen av 1938 fra 1938
  • Formann Havnenemnda, Rogaland fra 1941
  • Medlem Valgordningskommisjonen av 1948 fra 1948
  • Formann Styret for Norges Småbruks- og Bustadbank, avdeling Rogaland

Tillitsverv i partier

  • Formann Bokn bondeparti 1927-1940
  • Medlem Styret for Rogaland bondeparti 1930-1940, fra 1945
  • Medlem Bondepartiets landsstyre 1938-1949, nestformann 1949-1959
  • Medlem Bondepartiets arbeidsutvalg 1945-1948
  • Varaformann Bondepartiets arbeidsutval 1949-1959

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Rogaland avdeling av Norges Bondelag 1923-1940
  • Formann Sildelagenes salgsstyre 1932-1936
  • Medlem Norges Bondelag sitt fiskeriutval 1936-1940
  • Medlem Representantskapet i Norges Bondelag 1945-1960
  • Formann Styret for Bokn handelslag
  • Medlem Styret for Bokn IOGT
  • Medlem Styret i Rogaland fiskarlag

Andre administrative verv

  • Medlem Forstanderskapet ved Bokn Sparebank fra 1913
  • Medlem Styret for Bokn trygdelag for fiskebåtar    , formann
  • Formann Bokn Sparebank
  • Formann Bokn branntrygdelag