Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Asdahl, Erland ( 1921-1988 )

Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for Akershus 1977-1981
Ansiennitet: 4 år, 0 dager

Asdahl, Erland har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 06.04.1921 i Nes, Akershus
Død 19.07.1988
Sønn av bonde og disponent Erik Asdahl (1890-1977) og bondekone Tora Leona Gudveig Fossum (1895-1959)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 3 for Akershus, 1954 - 1957, B.
Vararepresentant nr 3 for Akershus, 1958 - 1961, B.
Vararepresentant nr 3 for Akershus, 1965 - 1969, Sp.
Vararepresentant nr 2 for Akershus, 1969 - 1973, Sp.
Representant nr 10 for Akershus, 1977 - 1981, Sp.

Medlemskap i stortingskomiteer

1977-81

Sekretær, Administrasjonskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981
Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i delegasjoner

1977-81

Vararepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1979 -

Medlemskap i gruppestyrer

1977-81

Varamedlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1977 - 30.09.1981

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskoleeksamen 1937
  • Tomb jordbruksskole 1941

Yrke

  • Oppfinner av landbruksmaskiner
  • Gårdsbestyrer, senere forpakter ved Fossum gård i Nes på Romerike 1941-1957
  • Eier av slektsgården 1957-1985
  • Salgsrepresentant i A/S Lett-Jord 1984-1988

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Deltok i Hjemmestyrkene under krigen

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Sp's hedersmerke 1987

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Nes formannskap 1959-1963, varamedlem 1963-1967, medlem 1971-1975

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Akershus 1959-1963, 1963-1967, 1971-1975

Offentlige verv

  • Medlem Ombudsmannsnemnda for Forsvaret 1952-1970
  • Medlem Årnes menighetsråd fra 1959, formann 1962, 1966-1968
  • Medlem Sykehusstyret 1959-1967
  • Medlem Skatteutvalget, Nes 1963, 1970-1977
  • Medlem Byggekomiteen 1965-1968
  • Varamedlem Sosialstyret 1968-1975
  • Varamedlem Barnevernsnemnda 1968-1975
  • Varamedlem Maskinsentralens representantskap 1968-1971
  • Formann Borg bispedømmeråd 1970-1974
  • Medlem lokale underutvalg under regionplanrådet 1972-1975
  • Medlem Regionplanrådet, Nes 1972-1975
  • Varamedlem Særutvalg for veger og kommunikasjoner 1972-1975
  • Medlem A/S Vinmonopolets råd 1976-1980

Tillitsverv i partier

  • Medlem Fylkesstyret i Akershus Sp 1951-1959, 1970-1973
  • Medlem Bondepartiets landsstyre 1952-1956
  • Medlem Styret for Nes Sp, avd. Øststranda 1955-1970
  • Formann Nes Sp 1956-1957
  • Formann Øststranda/Nes Sp fra 1983

Tillitsverv i organisasjoner

  • Lærer/leder Årnes søndagsskole 1941-1983
  • Formann Årnes indremisjon 1947-1951, 1953-1956
  • Formann Landsstyret for Bygdefolkets ungdomsfylking 1952-1956
  • Formann Romerike indremisjon 1959-1962
  • Varaordfører Representantskapet i Det norske jord- og myrselskap 1976-1978, varamann fra 1979
  • Fylkesaksjonsleder TV-aksjonen "Aksjon Håp" 1982

Andre administrative verv

  • Formann Styret for Gartnerhallen, avdeling Oslo 1968-1973
  • Medlem Hovedstyret i Gartnerhallen 1971-1973
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget