Finstad, Eva R.

Finstad, Eva R. (1933-1998)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant
for Akershus 1993-1997
Ansiennitet:
14 år, 192 dager

Gå til bildegalleri

Finstad, Eva R. har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 06.08.1933 i Nes, Akershus
  • Død 08.06.1998
  • Datter av løytnant og skogeier Erling Kristian Rolstad (1894-) og Edith Sundberg (1906-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Akershus, 1981 - 1985, H.
  • Vararepresentant nr 1 for Akershus, 1985 - 1989, H.
  • Representant nr 10 for Akershus, 1989 - 1993, H.
  • Representant nr 9 for Akershus, 1993 - 1997, H.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 14.10.1981-30.09.1985 for Rolf Presthus.
  • Møtte fast som representant 01.10.1985-09.05.1986 for Rolf Presthus.
  • Rykket opp som representant 01.01.1988 etter Rolf Presthus’ død.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1989-93

    Varasekretær, Stortinget, 10.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Medlem, Sosialkomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Forbruker- og administrasjonskomiteen, 29.01.1988 - 30.09.1989
    Medlem, Energi- og industrikomiteen, 01.01.1988 - 29.01.1988
    Medlem, Sosialkomiteen, 23.10.1985 - 09.05.1986

    1989-93

    Medlem, Energi- og industrikomiteen, 08.11.1990 - 30.09.1993
    Varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 17.06.1993 - 30.09.1993
    Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.09.1993
    Nestleder, Justiskomiteen, 23.10.1989 - 08.11.1990

    1993-97

    Medlem, Energi- og miljøkomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1997 - 30.09.1997
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1993 - 30.09.1997
    Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1989-93

    Varamedlem, Stortingets administrasjonsstyre, 01.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Delegat, FNs generalforsamling, 1985 -

    1989-93

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 07.11.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 04.11.1993 - 30.09.1997

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Landfrauenschule i Gohfeld 1952-1953
  • Examen artium 1952
  • Franskkurs i Frankrike 1954
  • Tysk grunnfag 1974
  • Statsvitenskap grunnfag 1980

Yrke

  • Lærer i barneskolen 1953-1954, 1955-1956, 1970-1973
  • Gårdbruker og husmor på Setra gård, Oppåker i Nes fra 1970
  • Lærer i ungdomsskolen 1978-1979

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Nes formannskap 1979-1983, 1987-1989

Offentlige verv

  • Medlem Finansutvalget, Nes 1979-1983
  • Varamedlem Utvalget for menneskerettigheter 1985-1990, medlem 1990-1997
  • Varamedlem Den sentrale beredskapsnemnd for Regjeringens presse- og informasjonstjeneste 1990-1995
  • Medlem Kontaktutvalget mellom innvandrere og norske myndigheter 1990-1992
  • Medlem Billighetserstatningsutvalget 1991-1994, varamedlem fra 1996

Tillitsverv i partier

  • Formann Nes Høyre 1978-1980, nestformann fra 1983
  • Medlem Akershus Høyres studieforbunds styre 1980-1981
  • Høyres gruppeleder Nes kommunestyre 1987-1989

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Europeisk kvinneunion, avdeling Norge