Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Fredriksfryd, Erling ( 1905-1977 )

Høyre
Sist innvalgt som representant for Østfold 1961-1965
Ansiennitet: 19 år, 301 dager

Fredriksfryd, Erling har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 07.02.1905 i Idd, Østfold
Død 17.01.1977
Sønn av gårdbruker Thorvald Fredriksfryd (1868-1918) og Mathilde Andersen (1879-1946)

Stortingsperioder

Representant nr 3 for Kjøpstedene i Østfold og Akershus fylker (Drøbak, Fredrikstad, Halden, Moss, Sarpsborg), 1945 - 1949, H.
Representant nr 3 for Kjøpstedene i Østfold og Akershus fylker (Drøbak, Fredrikstad, Halden, Moss, Sarpsborg), 1950 - 1953, H.
Representant nr 3 for Østfold, 1954 - 1957, H.
Representant nr 3 for Østfold, 1958 - 1961, H.
Representant nr 8 for Østfold, 1961 - 1965, H.

Medlemskap i presidentskapet

1950-53

Sekretær, Odelstinget, 17.01.1950 - 10.01.1954

1954-57

Sekretær, Odelstinget, 16.01.1954 - 10.01.1958

1958-61

Sekretær, Odelstinget, 18.01.1958 - 30.09.1961

Medlemskap i stortingskomiteer

1945-49

Sekretær, Kirke- og skolekomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

1950-53

Medlem, Militærkomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

1954-57

Medlem, Militærkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

1958-61

Formann, Kirke- og undervisningskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

1961-65

Formann, Kirke- og undervisningskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

Medlemskap i delegasjoner

1954-57

Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1956 -
Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1954 - 10.01.1958
Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 01.01.1954 - 01.01.1955

1958-61

Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1958 - 30.09.1961

1961-65

Nestformann, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1961 - 30.09.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Kurs i engelsk m.m.
  • Middelskole 1921
  • Student 1924
  • Lærerskoleeksamen 1926

Yrke

  • Lærer Horten folkeskole 1924-1933
  • Journalist "Gjengangeren" 1926-1930
  • Lærer i Halden fra 1933
  • Timelærer teknisk skole 1935-1940
  • Redaktør av tidsskriftet "Våre barn" 1945-1947
  • Redaktør av Østfold Høyres månedsavis 1952
  • Skoledirektør i Østfold 1964-1975

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Halden bystyre 1937-1940
  • Varamedlem Halden formannskap 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955, 1955-1959, 1959-1963

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Halden 1938-1940, 1945
  • Medlem Bibliotekstyret, Halden 1938-1940
  • Medlem Kommisjon for sivil opplæring i forsvaret 1953
  • Medlem Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO 1958-1967
  • Medlem Kontrollkomiteen for Kommunalbanken 1959-1974
  • Varamedlem Styret for Det norske komponistfond 1965-1977
  • Medlem Komiteen til å vurdere og utrede spørsmål som gjelder skuespillernes lønns- og arbeidsvilkår ved våre teatre 1966-1967

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Halden høyreforening 1937-1945
  • Medlem Høyres programkomité 1954-1963

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Norsk Lærerlag avdeling Østfold 1946-1948
  • Medlem Styret i Den norske Frimurerorden fra 1951
  • Medlem og formann Styret for Norsk Lærerlag avdeling Halden

Litteratur

Fredriksfryd, Erling: Den norske skoleordning, Oslo 1965
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget