Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Himle, Erik ( 1924-2008 )

Arbeiderpartiet

Himle, Erik har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 10.04.1924 i Fana, Hordaland
Død 30.07.2008
Sønn av kontrollør Anders Himle (1895-1964) og hjemmeværende Maria Lofthus (1895-1984)

Medlemskap i regjering

Statssekretær, Forsvarsdepartementet, 01.07.1958 - 18.02.1961
Statssekretær, Samferdselsdepartementet, 01.01.1962 - 28.08.1963
Statsråd, Handels- og skipsfartsdepartementet, 25.09.1963 - 20.01.1964
Statsråd, Samferdselsdepartementet, 20.01.1964 - 12.10.1965
Statssekretær, Statsministerens kontor, 19.04.1971 - 18.10.1972

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1944
  • Cand.oecon. 1948
  • Nato Defence College 1957

Yrke

  • Sekretær Handelsdepartementet 1948-1949
  • Sekretær den Internationale Bank, Washington 1950
  • Sekretær, senere konsulent, Handelsdepartementet 1951-1952
  • Byråsjef Forsvarsdepartementet 1952-1955
  • Ekspedisjonssjef 1956-1958
  • Forsvarsråd 1961
  • Sekretær i Den finanspolitiske komite 1966
  • Departementsråd i Forsvarsdepartementet 1967-1971, 1973-1978
  • Departementsråd i Olje- og energidepartementet 1978-1988
  • Departementsråd med særoppgave i OED 1988-1991

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kommandør av St. Olavs Orden 1985

Verv

Offentlige verv

  • Sivilsekretær Forsvarsprogramutvalget 1955
  • Medlem Styret for Raufoss Ammunisjonsfabrikk 1958-1965
  • Medlem Styret for Kongsberg Våpenfabrikk 1958-1965
  • Formann Tjenestetidsutvalget 1958
  • Formann Flyplassutvalget av 1962 fra 1962
  • Formann Plankomiteen for Oslo sentralstasjon 1962
  • Hovedsekretær Forsvarskommisjonen av 1974 fra 1974
  • Medlem Arbeidsutvalget for nasjonalbudsjettet og langtidsprogrammet 1980-1982
  • Medlem Norges Teknisk-Naturvitenskapelige Forskningsråd 1980
  • Leder Utvalg til utredning av Heimevernets organisering 1992-1994
  • Medlem Karstadutvalget (e-tjenesten) 1996

Tillitsverv i partier

  • Sekretær Det norske Arbeiderpartis stortingsgruppe 1965-1966
  • Leder Holmen Arbeiderparti 1997-1999
  • Formann Lambertseter Arbeiderparti

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret for Norsk Tjenestemannslag, avdeling 67 1998
  • Leder lokallag, Europabevegelsen fra 1999
  • Formann Lokalavdeling av Det norske totalavholdsselskap
  • Studieleder Det norske totalavholdsselskap
  • Sekretær og formann Norges studerende ungdoms avholdsforbund
  • Leder Norsk Tjenestemannslag, avdeling 67

Litteratur

Himle, Erik: Forsvarsutgiftene og den økonomiske bæreevne, Oslo 1968
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget