Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Løseth, Erling ( 1927-2013 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for Hordaland 1977-1981
Ansiennitet: 4 år, 67 dager

Løseth, Erling har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 14.12.1927 i Fjaler, Sogn og Fjordane
Død 29.04.2013
Sønn av industriarbeider Emil Løseth (1897-1985) og husmor Kristine Kristiansen (1894-1984)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 2 for Hordaland, 1969 - 1973, A.
Vararepresentant nr 3 for Hordaland, 1973 - 1977, A.
Vararepresentant nr 1 for Hordaland, 1977 - 1981, A.

Vararepresentasjoner

Møtte fast som representant 01.10.1977-11.01.1978 for Hallvard Bakke.
Møtte fast som representant 11.01.1978-30.09.1981 for Arne Nilsen.

Medlemskap i stortingskomiteer

1977-81

Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 18.01.1978 - 30.09.1981
Medlem, Administrasjonskomiteen, 18.10.1977 - 18.01.1978

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Diverse kurs i bl.a. gymnastikk og biblioteklære
  • Examen artium 1944-1946
  • Lærerskoleeksamen ved Volda offentlege lærarskule 1947-1949
  • Spesialpedagogikk grunnfag 1975
  • Samfunnsfag grunnfag 1978

Yrke

  • Lærer ved Lifjorden skule, Hyllestad 1949-1950
  • Lærer ved Fjaler framhaldsskule 1950-1953
  • Lærer ved Fløgstad skule, Sauda 1953-1955
  • Lærer ved Nykrohnborg skole, Bergen 1955-1957
  • Rektor ved Sunde skule, Kvinnherad 1957-1982
  • Bibliotekar ved Husnes folkeboksamling 1959-1977
  • Skolesjef i Kvinnherad 1982-1993

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Kvinnherad kommunestyre 1963-1965
  • Medlem Kvinnherad formannskap 1965-1967, 1967-1971, 1971-1975

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Hordaland 1971-1975
  • Medlem fylkesting, Hordaland 1975-1979

Offentlige verv

  • Medlem flere kommunale byggenemnder 1963-1970
  • Formann og sekretær Plannemnda for innføring av 9-årig skole, Kvinnherad 1967-1970
  • Varamedlem Rådet for distriktenes utbyggingsfond 1973-1987
  • Medlem Skoleutvalget for Kvinnherad vidaregående skole 1974-1988
  • Formann Styret for Kvinnherad distriktsheim 1976-1986
  • Medlem Styret for Den Nationale Scene 1976-1980
  • Medlem Det regionale høgskolestyret for Hordaland 1976-1980

Tillitsverv i partier

  • Gruppefører Kvinnherad kommunestyre 1965-1975
  • Formann Kvinnherad A 1965-1967, 1971-1973, 1977-1978

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Kvinnherad lærarlag 1958-1960
  • Formann og medlem Styret for Idrettslag og ungdomslag 1958-1970
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget