Norvik, Erling Johannes

Norvik, Erling Johannes (1899-1964)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Finnmark 1958-1961
Ansiennitet:
11 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Norvik, Erling Johannes har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 27.04.1899 i Trondenes, Troms
  • Død 27.11.1964
  • Sønn av havnefogd Peder Norvik (1856-1934) og Lea Margrethe Hansen (1861-1937)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Kjøpstedene i Nordland, Troms og Finnmark (Bodø, Hammerfest, Narvik, Tromsø, Vadsø, Vardø), 1950 - 1953, H.
  • Representant nr 4 for Finnmark, 1954 - 1957, H.
  • Representant nr 3 for Finnmark, 1958 - 1961, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1950-53

    Medlem, Valgkomiteen, 17.01.1950 - 10.01.1954
    Sekretær, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Valgkomiteen, 16.01.1954 - 10.01.1958
    Formann, Administrasjonskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Valgkomiteen, 18.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

Medlemskap i delegasjoner

  • 1950-53

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1953 -

    1954-57

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1954 - 1954
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1956 - 1956

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskole 1915
  • Trondhjems handelsgymnasium 1917

Yrke

  • Korrespondent på rederikontor 1917
  • Fylkeskontorist i Finnmark 1918-1925
  • Fullmektig på Finnmark fylkeskontor 1926-1945
  • Sekretær i fylkesskattestyret 1926-1935
  • Kontorsjef på Finnmark fylkeskontor 1945-1947
  • Skattefogd i Finnmark 1948-1962

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Vadsø bystyre 1931-1934, 1934-1936
  • Medlem Vadsø formannskap 1947-1951

Offentlige verv

  • Formann Fattigstyret, Vadsø 1933-1936, medlem
  • Tilsynsmann Nord-Varanger kommune under offentlig administrasjon 1933-1936
  • Medlem Skolestyret, Vadsø 1935-1938, formann 1938-1940
  • Medlem Forliksrådet, Vadsø 1938-1940, formann 1947-1950
  • Varaformann Gjenreisingsnemnda, Finnmark 1946-1952
  • Medlem Overstyret ved Finnmark landbruksskole 1947-1948, formann 1948-1951
  • Medlem Styret for Finnmark landbruksselskap 1948-1949, formann 1949-1953
  • Medlem Representantskapet for Norges Bank 1957-1964

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret i Vadsø Høyre 1923-1925
  • Formann Vadsø Høyre 1925-1926, 1939-1940, 1948
  • Medlem Styret i Finnmark Høyre 1946-1948, formann 1948-1952
  • Medlem Høyres landsstyre 1950-1961

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i studieselskapet Nord-Norges næringsliv 1949-1954
  • Nestformann Skattefogdenes Landsforbund 1954-1963
  • Formann Finnmark fotballkrets
  • Formann Ungdomslaget Samhold
  • Formann Vadsø turnforening

Andre administrative verv

  • Medlem Forstanderskapet ved Vadsø sparebank 1924-1936, formann 1936-1939
  • Medlem Styret for A/S Polarbil 1926-1929, formann 1929-1951
  • Medlem Kontrollkommisjonen i Vadsø sparebank 1928-1937, formann 1937-1939
  • Medlem Styret for Vadsø sparebank 1947-1948, formann 1948-1951