Norvik, Erling

Norvik, Erling (1928-1998)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant
for Finnmark 1969-1973
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Norvik, Erling har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 09.04.1928 i Vadsø, Finnmark
  • Død 31.12.1998
  • Sønn av skattefogd og stortingsrepresentant Erling Johannes Norvik (1899-1964) og Mosse Esbensen (1896-1970)

Stortingsperioder

  • Representant nr 3 for Finnmark, 1961 - 1965, H.
  • Representant nr 3 for Finnmark, 1965 - 1969, H.
  • Representant nr 3 for Finnmark, 1969 - 1973, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1961-65

    Midlertidig nestformann, Protokollkomiteen, 19.10.1962 - 26.04.1963
    Nestformann, Protokollkomiteen, 26.04.1963 - 30.09.1965
    Medlem, Den hemmelige protokollkomiteen, 01.10.1961 - 30.09.1965
    Medlem, Protokollkomiteen, 13.10.1961 - 19.10.1962

    1965-69

    Varamedlem, Valgkomiteen, 25.10.1967 - 30.09.1969
    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 07.03.1967 - 30.09.1969
    Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 15.10.1965 - 07.03.1967

    1969-73

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 19.10.1972 - 30.09.1973
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Protokollkomiteen, 14.10.1969 - 10.10.1972

Medlemskap i delegasjoner

  • 1961-65

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1965 -

    1965-69

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 23.05.1966 - 30.09.1969
    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1965 - 23.05.1966
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1965 - 1969

    1969-73

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1969 - 1973

    1973-77

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1974 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1965-69

    Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1967 - 30.09.1969
    Varamedlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1965 - 01.10.1967

    1969-73

    Nestformann gruppestyret, Høyre, 01.10.1969 - 01.10.1971

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Statsministerens kontor, 14.10.1981 - 31.08.1984

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1946
  • Handelsgymnas 1947

Yrke

  • Redaktør i Finnmark Tidende 1948
  • Journalist i Finnmarksposten, Hammerfest 1949
  • Redaktør i Vestfinnmarken, Honningsvåg 1950-1953
  • Journalist ved Høyres pressekontor Oslo 1950
  • Redaktør i Finnmark Tidende, Vadsø 1953-1956
  • Redaktør Sør-Varanger avis 1980-1981
  • Fylkesmann i Østfold 1986-1998

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Vadsø bystyre 1955-1959
  • Medlem Hammerfest bystyre 1959-1963

Offentlige verv

  • Medlem Vegplanrådet fra 1965
  • Medlem Billighetserstatningsutvalget 1966-1973
  • Medlem Virkemiddelutvalget 1969-1970
  • Formann Hovedkomiteen for reformer i lokalforvaltningen 1970-1972
  • Varamedlem Hovedstyret, Norges vassdrags- og elektrisitetsvesen 1975-1986
  • Medlem Samisk kultur og utdanningsutval 1980-1983
  • Leder Den sentrale beredskapsnemnd for Regjeringens pressetjeneste i krig 1981-1984
  • Medlem Representantskapet for Norges Bank 1986-1989
  • Leder Reindriftsstyret fra 1988

Tillitsverv i partier

  • Sekretær Finnmark Unge Høyre 1948
  • Formann Honningsvåg Høyre 1952
  • Formann Vadsø Høyre 1954-1956
  • Fylkessekretær Finnmark Høyre 1957-1961
  • Formann Hammerfest Høyre 1958-1960
  • Medlem Høyres sentralstyre 1966-1970, 1980-1981
  • 1. viseformann Høyre 1970-1972, generalsekretær 1971-1974, formann 1974-1980, 1984-1986

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for A/S Sydvaranger 1966-1972
  • Medlem Styret for Den norske Creditbank 1980-1984
  • Medlem Styret for A/S Reinprodukter, Kautokeino fra 1986
  • Formann Representantskapet for Kreditkassen fra 1991

Litteratur

  • Bjørnsen, Bjørn (red.): Hvem løy? Referat av saken mellom Arne Haugestad og Aftenposten/Erling Norvik, Oslo 1973
  • Norvik, Erling i samarbeid med Terje Svabø: Hiv dokker i kalosjan, Oslo 1990