Petersen, Erling

Petersen, Erling (1906-1992)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Oslo 1969-1973
Ansiennitet:
19 år, 293 dager

Gå til bildegalleri

Petersen, Erling har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 13.07.1906 i Oslo
  • Død 29.08.1992
  • Sønn av kartograf Martin Petersen (1862-1948) og Elisabeth Nilsson (1869-1941)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Oslo, 1950 - 1953, H.
  • Representant nr 8 for Oslo, 1954 - 1957, H.
  • Representant nr 4 for Oslo, 1958 - 1961, H.
  • Representant nr 6 for Oslo, 1961 - 1965, H.
  • Representant nr 6 for Oslo, 1965 - 1969, H.
  • Representant nr 6 for Oslo, 1969 - 1973, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1954-57

    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1961 - 30.09.1965
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 13.10.1961 - 03.10.1963
    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 03.10.1963 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

Medlemskap i delegasjoner

  • 1954-57

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1954 - 1954

    1958-61

    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1958 - 1958
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1958 - 1958

    1961-65

    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1961 - 1961
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1962 -
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1962 - 1962

    1965-69

    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1965 - 1965
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1965 - 1965
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1967 -

    1969-73

    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1969 - 1969

    1973-77

    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1973 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1958-61

    Medlem gruppestyret, Høyre, 11.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem gruppestyret, Høyre, 28.08.1963 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1965 - 30.09.1969

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1925
  • Cand.oecon. 1927
  • Studiereiser 1929, 1930
  • Studiereiser Paris 1931-1932
  • Rockefeller Fellow, USA 1935-1936
  • Dr.philos. 1939

Yrke

  • Sekretær i Statistisk Sentralbyrå 1929-1942
  • Universitetsstipendiat 1933-1938
  • Redaktør av "Statsøkonomisk tidsskrift" 1936-1950
  • Professor "Norske bankers lærerstol i penge- kreditt- og bankvesen" ved Norges Handelshøyskole 1940-1952
  • Økonomisk rådgiver for Norges Bank 1945-1953
  • Kronikør i NRK 1946-1953
  • Professor i statsøkonomi og statistikk ved Universitetet i Oslo fra 1953

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kongens gullmedalje i for en avhandling om kvantitetsteorien 1932
  • Medlem Det Norske Videnskapsakademi fra 1948
  • Europamedaljen 1974

Verv

Offentlige verv

  • Medlem Delegasjon til Den økonomiske verdenskonferanse, London 1933
  • Medlem Delegasjon ved den internasjonale erstatningskonferanse, Paris 1945
  • Leder Pengesaneringen 1945
  • Medlem Penge- og finansrådet 1948-1952
  • Medlem Delegasjon til FNs statistiske kommisjon 1948
  • Formann Frihavnskomiteen av 1949 fra 1949
  • Medlem Avgiftskomiteen av 1953 fra 1953
  • Varamedlem Direksjonen for Norges Bank 1960-1963, medlem 1963-1974
  • Medlem Statens atomenergiråd 1966-1968
  • Formann Fellesrådet for parlamentarikere og vitenskapsmenn 1969-1973

Tillitsverv i partier

  • Medlem Representantskapet i Oslo Høyre fra 1949
  • Medlem Høyres programkomité 1951-1955
  • Medlem Høyres landsstyre 1968-1971

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann og medlem Styret for Statistisk forening
  • Medlem Styret i Professorforeningen, Oslo
  • Medlem Styret i Statsøkonomisk forening, Oslo
  • Viseformann Europabevegelsens stortingsgruppe
  • Tillitsverv Speiderbevegelsen

Andre administrative verv

  • Medlem Styret i Den høyere Bankskole, Bergen

Litteratur

  • Petersen, Erling: Repercussion of Modern Trade Policy on the economic Condition in Norway
  • Petersen, Erling: Realverdier og nominelle verdier
  • Petersen, Erling: Den moderne kvantitetsteoris gyldighet for pengeverdiens bestemmelse, 1933
  • Petersen, Erling: Beskatningen og dens innflydelse på næringsliv og prisnivå, Oslo 1933
  • Petersen, Erling: Moderne Handelspolitikk, 1938
  • Petersen, Erling: Macrodynamic Aspects of the Equation of Exchange, 1938
  • Petersen, Erling: Økonomiske systemer i de totalitære stater, Oslo 1939
  • Petersen, Erling: Veien til tallenes verden. Kort oversikt over vår offisielle statistikk, Oslo 1942
  • Petersen, Erling: Pengeproblemer, Oslo 1945
  • Petersen, Erling: Pengevesenets utvikling i Norge i 1930- og 1940-årene, Oslo 1945
  • Petersen, Erling: Pengene våre. En populær fremstilling av pengelærens hovedpunkter, Oslo 1945
  • Petersen, Erling: Sparebankene og rentesituasjonen, Oslo 1946
  • Petersen, Erling: Internasjonale kapitalbevegelser, Bergen 1946
  • Petersen, Erling: Den offentlige gjeld i Norge, Bergen 1946
  • Petersen, Erling: Nasjonalinntekten 1935 og 1947, Bergen 1947
  • Petersen, Erling: Verdiaukskatt, Oslo 1947
  • Petersen, Erling: Keyneslæren og dens betydning for den aktuelle økonomiske politikk, 1948
  • Petersen, Erling: Norsk Arbeidsgiverforening 1900-1950, Oslo 1950
  • Petersen, Erling: Handelspolitikken i mellomkrigstiden, 1951
  • Petersen, Erling: Hovedtendenser i etterkrigstidens handelspolitikk, 1951
  • Petersen, Erling: Norsk arbeidsliv i tvangstrøye, 1952
  • Petersen, Erling: Elektrokjemisk A/S 1904-54, Oslo 1953
  • Petersen, Erling: Den norske Creditbank 1857-1957, Oslo 1957
  • Petersen, Erling: Samfunnsøkonomi i hovedtrekk, 1959
  • Petersen, Erling: Frydenlunds Bryggeri 100 år. 1859-1959, 1959
  • Flaatten, Eivind, Erling Petersen og Gunnar Lid: Mekaniske verksteders landsforening M.V.L. 1949-1964, Oslo 1964
  • Petersen, Erling: Samfunnsøkonomi i hovedtrekk, Oslo 1969
  • Petersen, Erling: Fra penge- og kredittlæren, Oslo 1970
  • Petersen, Erling: Norsk penge- og bankvesen siden 1920, Oslo 1971
  • Petersen, Erling: Hovedtrekkene i Keynes "General Theory", Oslo 1972
  • Petersen, Erling: Norsk arbeidsgiverforening 1950-1975, Oslo 1975
  • Petersen, Erling: Changing economics, Padova 1978
  • Petersen, Erling: Innføring i sosialøkonomi, Oslo 1978