Steenberg, Erland

Steenberg, Erland (1919-2009)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for
Buskerud 1973-1977
Ansiennitet:
12 år, 6 dager

Gå til bildegalleri

Steenberg, Erland har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 11.02.1919 i Nedre Eiker, Buskerud
  • Død 11.12.2009
  • Sønn av gårdbruker Christoffer Steenberg (1888-1970) og gårdbruker Anne Severine Åsland (1878-1963)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Buskerud, 1958 - 1961, B.
  • Vararepresentant nr 1 for Buskerud, 1961 - 1965, Sp.
  • Representant nr 5 for Buskerud, 1965 - 1969, Sp.
  • Representant nr 5 for Buskerud, 1969 - 1973, Sp.
  • Representant nr 6 for Buskerud, 1973 - 1977, Sp.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1969-73

    Visepresident, Odelstinget, 08.10.1969 - 30.09.1973

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1965-69

    Sekretær, Finans- og tollkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1967
    Sekretær, Finanskomiteen, 01.10.1967 - 30.09.1969
    Varamedlem, Valgkomiteen, 25.10.1967 - 30.09.1969
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 06.06.1969 - 30.09.1969

    1969-73

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1969 - 30.09.1973
    Sekretær, Finanskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 06.06.1973 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 01.06.1977 - 30.09.1977

Medlemskap i delegasjoner

  • 1969-73

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1969 - 1969
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1970 -

    1973-77

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1973 - 1973

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1969-73

    Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Formann gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1973 - 30.09.1977

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1938
  • Handelsgymnas 1939
  • Eiendomsmeglereksamen 1977

Yrke

  • Konsulent for en rekke næringsorganisasjoner
  • Sekretær for en rekke næringsorganisasjoner
  • Ansatt ved Norges Banks avdeling i Drammen 1938-1947
  • Egen revisorforretning 1943-1968 (registrert revisor fra 1965)
  • Direktør i Norges Eiendomsmeglerforbund 1978-1986
  • Eget firma som statsautorisert eiendomsmegler i Nedre Eiker 1986-1996

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Paul Harris Fellows (utmerkelse innenfor Rotary International) 1999

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Nedre Eiker kommunestyre 1959-1963
  • Medlem Nedre Eiker formannskap 1963-1967

Offentlige verv

  • Medlem Forliksrådet, Nedre Eiker 1945-1965, leder 1992-2000
  • Medlem FNs hovedforsamling 1955, 1968
  • Medlem Fylkesskattestyret, Buskerud 1955-1963
  • Medlem Sykehusnemnda 1964-1967
  • Medlem Regionplankomiteen for Drammens-området 1964-1965
  • Medlem Valgordningskommisjonen 1968-1973
  • Varamedlem Rådet for Norsk utenrikspolitisk institutt 1970-1977
  • Medlem Samferdselsplanrådet 1972-1975
  • Medlem Utvalget av 1972 til å utrede prisproblemene og dets arbeidsutvalg 1972-1974
  • Riksrevisor Riksrevisjonen 1978-1990, varamedlem 1990-1994
  • Medlem Rådet for Norges Statsbaner - Jernbanerådet 1982-1989

Tillitsverv i partier

  • Fylkessekretær Buskerud Sp 1945-1958, formann 1960-1966
  • Nestformann Sp 1967-1977

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Idrettsforeningen Birkebeineren 1955-1956
  • Formann Hovedkomiteen for Norgesmesterskapet på ski 1959-1960

Andre administrative verv

  • Formann Bedriftsforsamlingen i Norsk Olje A/S 1977-1981
  • Medlem Styret for Buskerudbanken 1980-1988
  • Ordfører Representantskapet for "Nationen" 1987-1989
  • Medlem Styret for Fokus Bank 1988-1990
  • Medlem Forstanderskapet i Sparebanken Øst 1999-2003

Litteratur

  • Steenberg, Erland: Håndbok for Nedre Eiker 1964-67
  • Steenberg, Erland: Håndbok for Norges Eiendomsmeglerforbund 1982-85