Wikborg, Erling

Wikborg, Erling (1894-1992)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant
for Oslo 1958-1961
Ansiennitet:
11 år, 301 dager

Gå til bildegalleri

Wikborg, Erling har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 05.11.1894 i Drammen, Buskerud
  • Død 06.04.1992
  • Sønn av dispasjør Ole Christian Moe Wikborg (1854-1940) og Alvilde Fredrikke Gjeruldsen (1863-1942)

Stortingsperioder

  • Representant nr 7 for Akershus, 1945 - 1949, KrF.
  • Representant nr 12 for Oslo, 1954 - 1957, KrF.
  • Representant nr 13 for Oslo, 1958 - 1961, KrF.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Sosialkomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1954-57

    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Valgkomiteen, 16.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Valgkomiteen, 18.01.1958 - 30.09.1961

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1945-49

    Varamedlem, Spesialkomité for særlige utenrikspolitiske spørsmål og beredskapssaker, 10.04.1948 - 10.01.1950

Medlemskap i delegasjoner

  • 1945-49

    Delegat, FNs generalforsamling, 1949 -
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1948 -
    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 04.12.1945 - 10.01.1950

    1954-57

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1956 -
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1957 -
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1954 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1954 - 1957

    1958-61

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1958 - 1960

    1961-65

    Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 1963 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1945-49

    Nestformann gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 04.12.1945 - 10.01.1950

    1954-57

    Formann gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 11.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Formann gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 11.01.1958 - 30.09.1961

Medlemskap i regjering

  • Utenriksminister, Utenriksdepartementet, 28.08.1963 - 25.09.1963

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1913
  • Cand.jur. 1918
  • Studerte internasjonal rett og sjørett i Frankrike og England 1922-1923

Yrke

  • Advokatfullmektig 1919-1922
  • Høyesterettsadvokat 1922
  • Egen advokatforretning i Oslo fra 1923
  • Sensor ved juridisk embetseksamen 1937-1940

Verv

Offentlige verv

  • Medlem Statens atomenergiråd 1955-1962
  • Medlem Nobelkomiteen 1965, 1967-1970
  • Medlem Nordisk utvalg om felles lovgivning om erstatningsrett, om motorvognansvaret og om Statens og kommunenes erstatningsansvar til til 1950

Tillitsverv i partier

  • Medlem Kristelig Folkepartis programnemnd 1947
  • Formann Kristelig Folkeparti 1951-1955, æresmedlem
  • Medlem Kristelig Folkepartis arbeidsutvalg 1951-1955

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for A/S Solplassen 1938-1990
  • Medlem Styret for Forsikringsselskapet A/S Vega 1938-1976
  • Medlem Styret for assuranse/meglerfirmaet Wikborg Sons A/S 1940-1984
  • Formann Styret for A/S Svendsensgate 3 og 5 1953-1957
  • Formann Styret for A/S Shellgården Boligselskap 1953-1957

Litteratur

  • Wikborg, Erling: Hovedassurandørens rettslige stilling
  • Wikborg, Erling: "Forsikringsagentens rettslige stilling", i Norsk forsikringsjuridisk forenings publikasjoner ; 9, Oslo 1939