Faldet, Eirin

Faldet, Eirin (1944-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Hedmark 2005-2009
Ansiennitet:
24 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 05.01.1944 i Oslo
  • Datter av verksmester Einar Sæther (1901-1969) og husmor Hjørdis Granberg (1903-1967)

Stortingsperioder

  • Representant nr 5 for Hedmark, 1985 - 1989, A.
  • Representant nr 2 for Hedmark, 1989 - 1993, A.
  • Representant nr 4 for Hedmark, 1993 - 1997, A.
  • Representant nr 3 for Hedmark, 1997 - 2001, A.
  • Representant nr 2 for Hedmark, 2001 - 2005, A.
  • Representant nr 6 for Hedmark, 2005 - 2009, A.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1993-97

    1. varapresident, Odelstinget, 11.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    1. varapresident, Odelstinget, 08.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    1. varapresident, Stortinget, 09.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    1. varapresident, Stortinget, 10.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1985-89

    Medlem, Justiskomiteen, 23.10.1985 - 23.05.1986
    Varamedlem, Valgkomiteen, 21.05.1986 - 30.09.1989
    Sekretær, Justiskomiteen, 23.05.1986 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Sosialkomiteen, 23.10.1989 - 08.11.1990
    Medlem, Samferdselskomiteen, 08.11.1990 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Kommunalkomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1997 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Samferdselskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Familie-, kultur- og administrasjonskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 16.06.2009 - 30.09.2009

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 2001-2005

    Varamedlem, Styret for "Mindegaven til Norge 1914 fra det norske utflytterfolk i Nord-Amerika", 17.12.2001 - 01.01.2002

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Delegat, FNs generalforsamling, 1987 -

    1993-97

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 25.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 04.11.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 16.11.2001 - 30.09.2005
    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2002 -

    2005-2009

    Varamedlem, Europautvalget, 24.10.2005 - 30.09.2009
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 10.11.2005 - 30.09.2009
    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2008 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium 1962
  • Kurs for lærervikarer 1962-1963
  • Etatsopplæring for ansatte ved sosialkontor 1963
  • Kurs for telefonekspeditører 1966
  • Kommunalt saksbehandlerkurs 1975
  • Norges kommunal- og sosialhøgskole (sosiallinjen) 1981

Yrke

  • Konstituert lærer, Oslo 1962-1963, 1965
  • Konstituert lærer, Trysil 1963-1964
  • Sosialassistent, Trysil 1971-1973
  • Sosialkurator 1973-1978
  • Arbeidet ved Sanderud psykiatriske sykehus og ved Avrusningsstasjonen i Oslo 1978-1981
  • Sosionom og leder for Utekontakten i Hamar-regionen 1981-1985

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Trysil kommunestyre 1975-1978

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Trysil sykehjem 1973-1975
  • Medlem Kulturstyret, Trysil 1975-1978
  • Medlem Trysil barnehageutvalg 1975-1978
  • Medlem Hytteutvalget 1979-1981
  • Medlem Styret for Sanderud sykehus 1979-1983
  • Varamedlem Det regionale høgskolestyret for Hedmark, 1980-1984
  • Medlem Styret for Festspillene i Elverum 1989-1997
  • Medlem Styret for Hedmark Teater 1990-1998
  • Medlem Det kriminalitetsforebyggende råd fra 2008
  • Varamedlem Innstillingsrådet for dommere fra 2010
  • Varamedlem Riksrevisjonen fra 2010

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret i Hedmark DNAs kvinneutvalg 1975-1980, leder 1980-1993
  • Medlem Styret i Hedmark DNA 1980-1993
  • Medlem A's kvinnebevegelses landsstyre fra 1980
  • Medlem DNAs landbruksutvalg 1983-1985
  • Medlem A's kvinnesekretariat 1985-1990

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Hedmark krets av Norske kommuners sentralforbunds Sosialutvalg 1976-1978, 1983-1987
  • Nestlandsleder Framfylkingen 1987-1991

Andre administrative verv

  • Medlem Distriktsrådet i Kredittkassen 1984