Øveraas, Eli Sollied

Øveraas, Eli Sollied (1949-)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant
for Møre og Romsdal 2005-2009
Ansiennitet:
12 år, 5 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 15.08.1949 i Ørskog, Møre og Romsdal
  • Datter av bankkasserer John Sollied (1922-2004) og hjelpepleierassistent Sigrid Remøy (1927-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 8 for Møre og Romsdal, 1993 - 1997, Sp.
  • Vararepresentant nr 2 for Møre og Romsdal, 1997 - 2001, Sp.
  • Representant nr 10 for Møre og Romsdal, 2001 - 2005, Sp.
  • Representant nr 7 for Møre og Romsdal, 2005 - 2009, Sp.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1993-97

    Sekretær, Familie-, kultur- og administrasjonskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997

    2001-2005

    Medlem, Familie-, kultur- og administrasjonskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Medlem, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i delegasjoner

  • 1997-2001

    Delegat, FNs generalforsamling, 1997 -

    2001-2005

    Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Den vesteuropeiske unions (VEUs) parlamentariske forsamling, 16.11.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 10.11.2005 - 18.10.2007

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2001-2005

    Innpisker, Senterpartiet, 01.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Innpisker, Senterpartiet, 01.10.2006 - 03.10.2007
    Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.2005 - 03.10.2007

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Realskoleeksamen 1966
  • Deleksamen til examen artium 1968
  • Diverse kurs om skole og undervisning 1971-1993

Yrke

  • Konstituert lærer Svorta skule i Ørskog 1971-1974
  • Vikarlærer Vestnes 1974-1993

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Vestnes kommunestyre 1983-1987, medlem 1987-1991
  • Medlem Vestnes formannskap 1991-1995, 1999-2001

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Møre og Romsdal 1999-2003

Offentlige verv

  • Medlem Musikkskolestyret, Vestnes 1983-1991
  • Medlem Skolestyret, Vestnes 1983-1991
  • Meddommer Møre og Romsdal jordskifteverk 1987-1995
  • Varamedlem Fylkeskulturstyret, Møre og Romsdal 1991-1995
  • Medlem Styret for Norge 2000 AS 1998-2000
  • Varamedlem Styret for Høgskulen i Volda 1999-2003
  • Medlem Styret for Operaen, Kristiansund N 1999-2001
  • Nestleder Samferdselsutvalget, Møre og Romsdal 1999-2001
  • Nestleder Klientutvalget, Vestnes 1999-2001
  • Nestleder Helse- og sosialstyret, Vestnes 1999-2001
  • Medlem Jernbaneforum, Møre og Romsdal 1999-2001
  • Medlem Trafikktryggingsutvalget, Møre og Romsdal 1999-2001
  • Medlem Plannemnda for omsorgsboliger m.m., Vestnes 1999-2001

Tillitsverv i partier

  • Studieleder Vestnes Sp 1981-1983, leder 1983-1987
  • Leder Møre og Romsdal Sp 1998-2000
  • Leder Sp's gruppe i Vestnes kommunestyre 1999-2001
  • Leder Sp's gruppe i Møre og Romsdal fylkesting fra 1999
  • 1. varamedlem Styret for Møre og Romsdal Sp (i en periode)

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Foreldreråd
  • Nestleder Helselag
  • Medlem Samarbeidsutvalg
  • Fotballtrener Idrettslag

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Gjensidige, Nordmøre og Romsdal