Nielsen, Eva M.

Nielsen, Eva M. (1950-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Finnmark 2005-2009
Ansiennitet:
8 år, 17 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 07.03.1950 i Kvænangen, Troms
  • Datter av disponent Einar Eriksen (1903-1997) og ekspeditør Margith Pedersen (1903-1981)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Finnmark, 1989 - 1993, A.
  • Representant nr 4 for Finnmark, 2001 - 2005, A.
  • Representant nr 2 for Finnmark, 2005 - 2009, A.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 01.10.1989-16.10.1989 for Oddrunn Pettersen.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2001-2005

    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Medlem, Energi- og miljøkomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i delegasjoner

  • 2001-2005

    Varamedlem, Europautvalget, 06.11.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2005 -
    Varamedlem, Europautvalget, 24.10.2005 - 30.09.2009

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Økonomisk gymnas 1970
  • Eksamen bedriftsøkonomi I og II og personaladministrasjon ved Finnmark Distriktshøgskole (FDH) 1981-1982
  • Eksamen høyere økonomisk administrativ ledelse ved FDH 1987

Yrke

  • Kontormedarbeider ved Alta skipsekspedisjon 1970-1976
  • Bokholder Alta kommune 1981-1985
  • Opplæringskonsulent i Alta kommune 1986-1991

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Alta formannskap 1983-1987, 1987-1991
  • Ordfører Alta kommunestyre 1991-1995, 1995-1999, 1999-2001

Fylkespolitisk aktivitet

  • Varamedlem fylkesting, Finnmark 1983-1987

Offentlige verv

  • Leder Kommunal Opplæring (KO), Finnmark 1987-1991
  • Leder Hovedutvalget for kultur, Alta 1988-1991
  • Leder Likestillingsutvalget 1988-1999
  • Medlem Representantskapet for Alta kraftlag 1988-2003
  • Medlem Hålogaland lagmannsrett, Finnmark lagsogn 1988-1991
  • Leder Representantskapet for VEFAS 1995-1999
  • Medlem Representantskapet for Kommunalbanken A/S 2000-2002

Tillitsverv i partier

  • Sekretær Alta A 1982-1986, nestleder 1984-1986, leder 1989-1992
  • Nestleder Finnmark DNA 1988-1991
  • Medlem DNAs landsstyre 1989-1991

Tillitsverv i organisasjoner

  • Sekretær Alta kommunale forening (NKF) 1977-1979, nestleder 1979-1980
  • Medlem Kommunenes Sentralforbunds landsråd 1991-1999
  • Nestleder Styret for Kommunens Sentralforbund i Finnmark 1991-1999

Andre administrative verv

  • Nestleder Forstanderskapet ved Sparebanken Nord, Alta 1986-1989
  • Leder Styret for Alta Skipsekspedisjon A/S fra 1994
  • Varamedlem Representantskapet for Sparebanken Nord 1995-1999