Gundersen, Fridtjof Frank

Gundersen, Fridtjof Frank (1934-2011)

Parti:
Uavhengig representant
Sist innvalgt som representant for
Akershus 1997-2001
Ansiennitet:
16 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Gundersen, Fridtjof Frank har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

  • Født 29.10.1934 i Tynset, Hedmark
  • Død 11.11.2011
  • Sønn av advokat Ragnar Gundersen (1895-1985) og billedveverske Betzy Lommeland (1902-1994)

Stortingsperioder

  • Representant nr 10 for Akershus, 1981 - 1985
  • Representant nr 3 for Akershus, 1989 - 1993, FrP.
  • Representant nr 7 for Akershus, 1993 - 1997, FrP.
  • Representant nr 3 for Akershus, 1997 - 2001, FrP. (01.10.1997 - 05.02.2001)
  • Representant nr 3 for Akershus, 1997 - 2001 (05.02.2001 - 30.09.2001)

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Medlem, Sosialkomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1989-93

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Kontrollkomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Utenrikskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Utenrikskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i delegasjoner

  • 1989-93

    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 07.11.1989 - 30.09.1993
    Varamedlem, KSSE (parlamentarikerdelegasjonen til konferansen for sikkerhet og samarbeid i Europa), 18.03.1993 - 30.09.1993
    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 03.05.1993 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 04.11.1993 - 30.09.1997
    Personlig varamedlem, KSSE (parlamentarikerdelegasjonen til konferansen for sikkerhet og samarbeid i Europa), 04.11.1993 - 31.12.1994
    Personlig varamedlem, Observatørdelegasjonen til Den vesteuropeiske unions (VEUs) parlamentarikerforsamling, 18.11.1993 - 30.09.1997
    Varamedlem, Den norske delegasjon til EFTAs og EØS' parlamentarikerkomiteer, 01.02.1994 - 30.09.1997
    Medlem, Europautvalget, 06.05.1994 - 30.09.1997
    Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 01.01.1995 - 30.09.1997

    1997-2001

    Leder, Stortingets delegasjon til Den vesteuropeiske unions (VEUs) parlamentariske forsamling, 04.11.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Europautvalget, 04.11.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 04.11.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 04.11.1997 - 30.09.2001

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium 1954
  • Forsvarets russisk-kurs 1956
  • Cand.jur. 1961
  • Utenriksdepartementets aspirantkurs 1963
  • Dr.juris. med avhandlingen Statlige handelsmonopoler og EF 1973

Yrke

  • Praktikant NTH ved Kavli Ostefabrikker (ostekoker) 1954-1955
  • Sekretær UD 1963-1965
  • Universitetslektor i privatrett, UiO 1965-1970
  • Universitetslektor i offentlig rett, UiO 1970-1975
  • Professor i rettsvitenskap ved Norges Handelshøyskole, Bergen 1975-1981 (permisjon fra 1981)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bærum kommunestyre 1987-1989

Offentlige verv

  • Medlem Skattekommisjonen av 1981 1982-1984
  • Varamedlem Kringkastingsrådet 1982-1986, medlem 1986-1990
  • Medlem TV 2 -utvalget 1983-1985
  • Medlem Helse- og sosialutvalget, Bærum 1987-1989
  • Varaobservatør Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO 1992-1996

Tillitsverv i partier

  • Formann Høyres "Tenkegruppe 99" 1966-1971
  • Medlem Høyres politiske råd til 1975

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Den afroskandinaviske ungdomskongress i Oslo, arrangert av Det norske studentersamfund 1962
  • Viseformann Det Norske Studentersamfund 1963

Litteratur

  • Gundersen, Fridtjof Frank: Ny solidaritet, Oslo 1966
  • Gundersen, Fridtjof Frank: Introduksjon til EEC. Rettslige og politiske spørsmål, Universitetsforlaget Oslo 1968
  • Gundersen, Fridtjof Frank og Per Morten Vigtel: FN-ideal og realitet, Oslo 1968
  • Gundersen, Fridtjof Frank (red.): Fremtiden utfordrer politikerne, Oslo 1969
  • Gundersen, Fridtjof Frank (red.): Konservativ kommentar til A-partiets prinsipp-program. Høyres "Tenkegruppe 99", Oslo 1970
  • Gundersen, Fridtjof Frank: Etableringsretten og Det europeiske økonomiske samarbeid, Oslo 1970
  • Gundersen, Fridtjof Frank: Multinasjonale konserner og kontrollen med dem, Oslo 1970
  • Gundersen, Fridtjof Frank: EEC-håndboken. 2 bind, Universitetsforlaget Oslo 1971
  • Gundersen, Fridtjof Frank: Kontrollen med karteller og storbedrifter, Universitetsforlaget Oslo 1972
  • Gundersen, Fridtjof Frank: Roma-traktaten og planene om et norsk engrosmonopol for øl, Oslo 1973
  • Gundersen, Fridtjof Frank: Statlige handelsmonopoler og EF, Universitetsforlaget Oslo 1973
  • Gundersen, Fridtjof Frank: Hovedlinjer i avtaleretten, (Eget forlag) Sandvika 1977
  • Gundersen, Fridtjof Frank og Ulf Bernitz: Norsk og internasjonal markedsrett, (Eget forlag) Jar 1977
  • Gundersen, Fridtjof Frank: Hovedlinjer i forvaltningsretten, (Eget forlag) Jar 1978
  • Gundersen, Fridtjof Frank og Christian Schjoldager: Bedrifts- og personalrett, (Eget forlag) Jar 1979
  • Gundersen, Fridtjof Frank: Om å bruke andres penger. En innføring i norsk parasittøkonomi, Oslo 1981
  • Gundersen, Fridtjof Frank og Arthur Jar Brudvik: Privatrett for økonomer, (Eget forlag) Oslo 1982
  • Gundersen, Fridtjof Frank: Fri og frank på Tinget, Oslo 1985
  • Gundersen, Fridtjof Frank: Praktisk jus - spørsmål og svar, (Eget forlag) Jar 1986
  • Gundersen, Fridtjof Frank og Arthur Jar Brudvik: Jus for økonomer, (Eget forlag) 1988
  • Gundersen, Fridtjof Frank: Helse og politiske styringsmekanismer, Tano 1989
  • Gundersen, Fridtjof Frank: EF-boken, Tano 1989
  • Gundersen, Fridtjof Frank og Sverre F. Langfeldt: Lov og rett for næringslivet, Tano 1989
  • Gundersen, Fridtjof Frank: "En del rettsspørsmål vedrørende Norges forhold til EF." I Lov og rett, nr. 1, 1991
  • Gundersen, Fridtjof Frank og Ulf Bernitz: Innføring i EØS og EF-rett, (Eget forlag) Oslo 1992
  • Gundersen, Fridtjof Frank: "En rettsak med snubletråder" i Stat, politikk og folkestyre : festskrift til Per Stavang på 70-årsdagen, Alma Mater Bergen 1998
  • Gundersen, Fridtjof Frank: Introduksjon til EU, Eget Sandvika 2002