Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Øen, Finn ( 1902-1979 )

Venstre
Sist innvalgt som representant for Bergen 1950-1953
Ansiennitet: 4 år, 5 dager

Øen, Finn har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 12.04.1902 i Vik, Sogn og Fjordane
Død 06.04.1979
Sønn av lensmann og stortingsrepresentant Anfin Øen (1868-1928) og Kari Røysum (1871-1949)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 2 for Bergen, 1945 - 1949, V.
Representant nr 2 for Bergen, 1950 - 1953, V.

Medlemskap i stortingskomiteer

1950-53

Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 30.06.1950 - 10.01.1954
Medlem, Samferdselskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

Medlemskap i delegasjoner

1950-53

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 01.01.1950 -

Medlemskap i gruppestyrer

1950-53

Medlem gruppestyret, Venstre, 11.01.1950 - 10.01.1954

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1920
  • Cand.jur. 1925
  • Studieopphold England 1927
  • Studieopphold Tyskland 1933-1934

Yrke

  • Konstituert lensmann i Vik 1925-1926
  • Dommerfullmektig i Hardanger 1926-1928
  • Sekretær i Justisdepartementets kommunalavdeling 1928-1934
  • Administrerende direktør for Hardanger Sunnhordlandske dampskipsselskap 1934-1972

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kommandør av St. Olavs Orden 1975

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bergen formannskap 1945-1947, 1947-1951

Offentlige verv

  • Medlem Turisttrafikkomiteen for Bergen, Hordaland og Sogn og Fjordane 1945-1964
  • Medlem Statens Samferdselsnemnd 1945-1947
  • Medlem Havnestyret, Bergen 1946-1972
  • Medlem Erstatningsnemnda Oslo-Akershus 1947-1949
  • Medlem Valgordningskommisjonen av 1948 fra 1948
  • Medlem Statsselskapskommisjonen av 1953 fra 1953
  • Medlem Finansieringsinst. for Bergensbanens forkortelse 1955-1976
  • Medlem Samferdselskommisjonen av 1955 fra 1955
  • Medlem Turist- og reiselivskomiteen av 1961 fra 1961
  • Medlem Sanct Olavs ordens råd 1962-1970, visekansler 1970-1979
  • Medlem Ettersynskomiteen for Norges Bank, avdeling Bergen

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Sentralstyret i Norsk arbeidsgiverforening 1937-1951
  • Medlem Arbeidsutvalget Norsk arbeidsgiverforening 1937-1940
  • Formann Styret i Ruteskibenes Rederiforening 1955-1958
  • Medlem Styret i Norsk havneforbund 1969-1972
  • Medlem Styret i Redernes arbeidsgiverforening

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Bergen Brandforsikringsselskap 1945-1963
  • Formann Representantskapet for livsforsikringsselskapet Sparetrygden 1945-1968
  • Medlem Direksjonen i Bergen Sparebank 1947-1963, formann 1963-1972
  • Medlem Representantskapet for Dalen Portland Cementfabrikk 1959-1966, ordfører 1966-1968
  • 2. varaordfører Representantskapet for A/S Norcem 1968-1969, 1. varaordfører 1970-1971, varaordfører 1971-1972
  • Ordfører Representantskapet for Forenede Liv 1968-1972
  • Ordfører Representantskapet for Vesta og Investa 1970-1972
  • Formann Sparebankforeningens råd 1970-1972
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget