Kristensen, Finn

Kristensen, Finn (1936-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Telemark 1981-1985
Ansiennitet:
16 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 24.07.1936 i Brevik, Telemark
  • Sønn av elektrisk sveiser Bjarne Kornelius Kristensen (1912-1946) og renholdshjelp Jenny Therese Eikefjord (1914-1989)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 5 for Telemark, 1965 - 1969, A.
  • Representant nr 2 for Telemark, 1969 - 1973, A.
  • Representant nr 2 for Telemark, 1973 - 1977, A.
  • Representant nr 1 for Telemark, 1977 - 1981, A.
  • Representant nr 1 for Telemark, 1981 - 1985, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 04.02.1981-30.09.1981, Dagfinn Øksenholt møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1981-14.10.1981, Einfrid Halvorsen møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Forsvarskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Industrikomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 04.02.1981
    Medlem, Industrikomiteen, 18.10.1977 - 16.10.1979
    Formann, Industrikomiteen, 16.10.1979 - 04.02.1981

    1981-85

    Varamedlem, Valgkomiteen, 15.10.1981 - 30.09.1985
    Nestformann, Energi- og industrikomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i delegasjoner

  • 1973-77

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1974 -

    1981-85

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 10.11.1981 - 30.09.1985
    Delegat, FNs generalforsamling, 1983 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1981-85

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 14.10.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Industridepartementet, 04.02.1981 - 14.10.1981
    Statsråd, Industridepartementet, 09.05.1986 - 01.01.1988
    Statsråd, Næringsdepartementet, 01.01.1988 - 16.10.1989
    Statsråd, Olje- og energidepartementet, 03.11.1990 - 01.01.1993
    Bestyrende statsråd, Næringsdepartementet, 04.09.1992 - 01.01.1993
    Statsråd, Nærings- og energidepartementet, 01.01.1993 - 07.10.1993

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Diverse kurs innen arbeiderbevegelsen
  • Lærlingeskole 1950-1953
  • Oslo elementærtekniske skole, sterkstrømlinjen 1954-1955

Lærlingepraksis

  • Elektrikerlærling ved Dalen Portland Cementfabrikk 1950-1954

Yrke

  • Elektriker til sjøs 1955-1956
  • Elektriker ved Dalen Portland Cementfabrikk Norcem 1958-1962 (permisjon fra 1962)
  • Instruktør i Arbeidernes opplysningsforbund 1962-1965
  • Direktør i T-invest, Notodden 1985-1986
  • Direktør i Statoil 1989-1990
  • Senior rådgiver ABB 1994-1997
  • Senior rådgiver i FIBA Nordic Securities 1994-1996
  • Leder av F.K. Bedriftsutvikling 1994-1997
  • Leder av F.K. Bedriftsutvikling A/S 1997-2007

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Eidanger herredsstyre 1959-1963
  • Medlem Porsgrunn kommunestyre 1963-1967, 1967-1971

Offentlige verv

  • Varamedlem Styret for Arbeidstilsynet 1974-1979
  • Varamedlem Rådet for industriøkonomisk institutt 1975-1981
  • Varamedlem Styret for Næringsøkonomisk institutt, 1980
  • Nestleder Forum for verdiskaping, 1993
  • Medlem Utvalget som skal utrede næringspolitikken 1995-1996

Tillitsverv i partier

  • Formann Heistad arbeiderlag 1959-1961
  • Formann Heistad AUL 1959-1961
  • Medlem Styret for Telemark A 1963-1966
  • Fylkessekretær Telemark A 1965-1969, formann 1972-1977
  • Varamedlem DNAs landsstyre 1971-1977, medlem 1977-1981

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Dalen arbeiderforening 1960-1962
  • Medlem LOs representantskap 1962-1965

Andre administrative verv

  • Formann Styret for IT & Process 1998-2002