Knutsen, Finn

Knutsen, Finn (1932-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Nordland 1985-1989
Ansiennitet:
4 år, 39 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 18.02.1932 i Langenes, Nordland
  • Sønn av kjøpmann Ole Knudsen (1908-1970) og husmor Unni (1910-1996)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 5 for Nordland, 1969 - 1973, A.
  • Vararepresentant nr 2 for Nordland, 1981 - 1985, A.
  • Representant nr 4 for Nordland, 1985 - 1989, A.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 01.10.1981-14.10.1981 for Eivind Bolle.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 14.10.1981

    1985-89

    Medlem, Forsvarskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Delegat, FNs generalforsamling, 1988 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Realskole 1945-1948
  • Teknisk aftenskole 1948-1950
  • Handelsskole 1951

Lærlingepraksis

  • Elektrikerlære 1948-1951

Yrke

  • Elektriker 1953-1955
  • Kontorassistent Øksnes kommune 1956-1958
  • Skatteoppkrever Øksnes kommune 1958-1961
  • Disponent for A/S Øksnesfisk og A/S Myrefisk, trålerrederi 1961-1985

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kommunenes Sentralforbunds hederstegn 1999 (for medlemskap i Øksnes kommunestyre i 40 år)
  • Kongens fortjenstmedalje i sølv 2000

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Øksnes kommunestyre 1955-1959, 1959-1963, ordfører 1967-1971, 1971-1973, medlem 1975-1979, 1979-1983, 1983-1987, ordfører 1991-1995, 1995-1999
  • Medlem Øksnes formannskap 1963-1967, 1973-1975

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Nordland 1967-1971
  • Medlem fylkesutvalg, Nordland 1971-1975, 1975-1979

Offentlige verv

  • Medlem Trålrådet 1970-1981
  • Medlem Representantskapet for A/S Vesterålsbruene 1972-1974
  • Formann Hovedstyret for Statens fiskarbank 1972-1984, nestformann 1984-1988
  • Medlem Administrasjonsutvalget, Øksnes 1979-1983
  • Varamedlem Det lokale programråd for NRK - Nordland 1980-1981
  • Formann Kontrollkomiteen for Vesterålen Kraftlag 1984-1987
  • Medlem Representantskapet for Vesterålen Kraftlag 1984-1989
  • Medlem Styret for Vesterålen Kraftlag 1994-1999

Tillitsverv i partier

  • Nestformann Vesterålens Kretsparti av DNA 1955-1965
  • Formann Øksnes Arbeiderparti 1955-1965
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis fiskeriutvalg 1968-1974