Moe, Finn

Moe, Finn (1902-1971)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Oslo 1965-1969
Ansiennitet:
19 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Moe, Finn har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 12.10.1902 i Bergen, Hordaland
  • Død 06.08.1971
  • Sønn av tannlege Halvdan Moe 1922) og Gertrud Gullachsen 1921)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Oslo, 1945 - 1949, A.
  • Representant nr 5 for Oslo, 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 5 for Oslo, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 7 for Oslo, 1958 - 1961, A.
  • Representant nr 7 for Oslo, 1961 - 1965, A.
  • Representant nr 7 for Oslo, 1965 - 1969, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1950-53

    Formann, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.01.1950 - 10.01.1954
    Formann, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Formann, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Formann, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Formann, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961
    Formann, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Formann, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1961 - 30.09.1965
    Formann, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Nestformann, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Nestformann, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1954-57

    Formann, Spesialkomité om Statsselskapskommisjonen av 1955, 15.11.1955 - 17.06.1957
    Medlem, Reglementskomiteen, 22.03.1957 - 10.01.1958

Medlemskap i delegasjoner

  • 1950-53

    Delegat, FNs generalforsamling, 1950 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1950 - 1950
    Delegat, FNs generalforsamling, 1951 -
    Delegat, FNs generalforsamling, 1952 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1953 -

    1954-57

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1954 - 1954
    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1954 - 1954
    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1954 - 10.01.1958
    Delegat, FNs generalforsamling, 1955 -
    Delegat, FNs generalforsamling, 1957 -

    1958-61

    Delegat, FNs generalforsamling, 1959 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1959 - 1959
    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1958 - 1958
    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1958 - 1958
    Delegat, FNs generalforsamling, 1958 -

    1961-65

    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1961 - 1961
    Formann, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1961 - 30.09.1965
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1962 - 1962
    Delegat, FNs generalforsamling, 1963 -
    Delegat, FNs generalforsamling, 1964 -

    1965-69

    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1965 - 1965
    Formann, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1967 - 1967

    1969-73

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1969 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1969 - 1969

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1958-61

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 08.05.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1961 - 30.09.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskole 1919
  • Examen artium Lycée Corneille, Rouen 1922
  • Elève de l'école des Hautes Etudes 1925-1927
  • Licencié dé L'université de Paris 1926
  • Inst. d'Anthropologie Paris 1927

Yrke

  • Arbeiderbladets korrespondent i Berlin 1927-1929
  • Bestyrer ved Arbeidernes pressekontor 1929-1932
  • Utenriksmedarbeider i Arbeiderbladet 1932-1940, 1945-1946
  • Redaktør av bladet "Det 20. århundre" 1936-1940
  • Sjef for Norsk kringkastingstjeneste i USA 1941-1943
  • Pressekonsulent ved Utenriksdepartementet i London 1943-1945
  • Utsending til FNs forberedende kommisjon i London 1945
  • Rådgiver ved FNs generalsekretariat 1946
  • Minister og Norges faste delegerte ved FN 1946
  • Medlem av FNs Økonomiske og Sosiale råd 1946-1947
  • Medlem av FNs Sikkerhetsråd 1948-1949
  • FN-ambassadør 1948-1949
  • Utenriksredaktør i Arbeiderbladet 1949

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Monrads gullmedalje for filosofisk avhandling 1929

Verv

Offentlige verv

  • Medlem Statens atomenergiråd 1955-1971
  • Medlem Nordisk samarbeidsutvalg for fredelig utnyttelse av atomenergien 1956-1962
  • Medlem Det rådgivende utvalg for kulturelt samarbeid med Sovjet-Samveldet 1958-1969
  • Formann Styret for Norsk utenrikspolitisk institutt (NUPI) 1959-1971
  • Medlem Utvalg til gjennomgåelse og vurdering av Norges utenriksrepresentasjon 1961-1962
  • Varaformann Den sentrale beredskapsnemnd for Regjeringens pressetjeneste i krig 1961-1964
  • Medlem Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO 1961-1971
  • Viseformann Styret for norsk utviklingshjelp 1963-1969
  • Medlem Rådet for konflikt- og fredsforskning 1963-1971
  • Medlem Utetilleggsnemnda 1964-1968
  • Formann Utvalget for rustningskontroll og nedrustning 1964-1968
  • Medlem Styret for felles nordiske bistandsprosjekter 1968

Tillitsverv i partier

  • Medlem DNAs internasjonale utvalg 1930-1968
  • Formann Arbeiderpartiets studentgruppe 1930
  • Viseformann AUF 1934-1937
  • Medlem Styret for Sosialistiske arbeiderinternasjonale 1938-1940
  • Varamedlem Det norske Arbeiderpartis sentralstyre 1939-1945 (med funksjonstid fram til landsmøtet 31. august - 2. september 1945)

Andre administrative verv

  • Varamedlem Styret for Det Norske Luftfartsselskap 1956-1966
  • Varamedlem Styret for SAS 1956-1957, medlem 1958-1960
  • Varamedlem Representantskapet for SAS 1961-1966

Litteratur

  • Moe, Finn: Pragmatismen, det indiske demokratis filosofi
  • Moe, Finn: Den moderne arbeiderbevegelses historie, Oslo 1932
  • Moe, Finn: Studieveiledning i arbeiderbevegelsens historie, Oslo 1932
  • Moe, Finn: Kampen om Ethiopia, Oslo 1935
  • Moe, Finn: Does Norwegian Labor seek the middle way?, New York 1937
  • Moe, Finn: Internasjonalen. Det norske arbeiderpartis stilling til de internasjonale organisasjonene, 1938
  • Moe, Finn: Europa etter München; norsk arbeiderbevegelse efter München-diktatet, Oslo 1938
  • Moe, Finn: Håndbok i Utenrikspolitikk, bind 1. Stormaktene, 1939
  • Moe, Finn: Norge i den nye verden, Oslo 1946
  • Moe, Finn (red.): Atomvåpen i Norge? 8 innlegg for og imot, Oslo 1960
  • Moe, Finn: Aktuelle NATO-problemer ved inngangen til 70-årene, Oslo 1970