Vallersnes, Finn Martin

Vallersnes, Finn Martin (1945-)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Rogaland 2005-2009
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 27.12.1945 i Haugesund, Rogaland
  • Sønn av øyelege Odd Martin Vallersnes (1908-1998) og legekontorsekretær Gerd Walther (1919-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 6 for Rogaland, 1985 - 1989, H.
  • Vararepresentant nr 4 for Rogaland, 1989 - 1993, H.
  • Representant nr 5 for Rogaland, 2001 - 2005, H.
  • Representant nr 8 for Rogaland, 2005 - 2009, H.

Medlemskap i presidentskapet

  • 2001-2005

    Visesekretær, Odelstinget, 09.10.2001 - 30.09.2002
    Visesekretær, Odelstinget, 01.10.2002 - 30.09.2003
    Visesekretær, Odelstinget, 01.10.2003 - 30.09.2004
    Visesekretær, Odelstinget, 01.10.2004 - 30.09.2005

    2005-2009

    1. varapresident, Lagtinget, 10.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2001-2005

    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Utenrikskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 19.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Utenrikskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i delegasjoner

  • 2001-2005

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 06.11.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 16.11.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Stortingets delegasjon til Den interparlamentariske union (IPU), 16.11.2001 - 30.09.2005
    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2002 -

    2005-2009

    Medlem, Stortingets delegasjon til Den interparlamentariske union (IPU), 10.11.2005 - 21.11.2005
    Leder, Stortingets delegasjon til Den interparlamentariske union (IPU), 21.11.2005 - 30.09.2009

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Folkeskole, middelskole, Haugesund 1951-1961
  • Haugesund gymnas, reallinjen 1961-1964
  • Medisinstudier, Université de Strasbourg 1964-1968 (avbrøt p.g.a. studentrevolusjonen i 1968)
  • Medisinstudier, Universitetet i Oslo 1969-1971
  • Spesialist i røntgen, Regionsykehuset i Trondheim 1973-1977

Yrke

  • Turnuskandidat ved Molde sykehus 1971-1972
  • Distriktskandidat i Sveio kommune 1972-1973
  • Assistent/reservelege røntgenavd. Regionsykehuset i Trondheim 1973-1977
  • Overlege røntgen Fylkessykehuset i Haugesund 1977-1995
  • Sjeflege ved Fylkessykehuset i Haugesund 1984-1988

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Haugesund formannskap 1979-1983, 1983-1987, 1987-1991
  • Ordfører Haugesund kommunestyre 1995-1999, 1999-2001

Offentlige verv

  • Leder Boligrådet, Haugesund 1980-1983
  • Leder Styret for Haugesund Energi 1984-1991
  • Medlem Bygningsrådet, Haugesund 1984-1987
  • Leder Kulturutvalget, Haugesund 1995-1999
  • Medlem Haugalandrådet 1995-1996, leder 1997-1999, medlem 2000-2001
  • Medlem Styret for Universitetsfondet Rogaland A/S 1996-2001
  • Leder Havnestyret, Karmsund 1997-1999
  • Medlem Styret for Haugaland Kraft 1999-2001
  • Medlem Styret for Haugaland Bompengeselskap 2000-2001
  • Stedfortreder Riksrettsutvalget fra 2013

Tillitsverv i partier

  • Leder Haugesund Høyre 1982-1983
  • Nestleder Rogaland Høyre 1984-1985
  • Medlem Høyres kommunalutvalg 1998-2001
  • Medlem Høyres valgkomité 2000-2001
  • Medlem Høyres programkomité 2000-2001

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret for Yngre Legers Forening 1971-1977

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Den Norske Filmfestivalen 1996-2002
  • Medlem Styret for Maritimt forum for Haugaland og Sunnhordland 1996-2001
  • Leder Styret for Gassenteret Rogaland 1996-1998, medlem 1998-2001
  • Medlem Rogaland Forskningsråd fra 1996
  • Medlem Styret for Ressurssenter for omstilling 1998-2001
  • Leder Styret for Norsk Gass Forum 1998-2001
  • Medlem Styret for Den Maritime konferansen for sikkerhet og miljø fra 1999
  • Leder Styret for Haukelivegen A/S 2000-2001