de Ruiter, Freddy

de Ruiter, Freddy (1969-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Representant
for Aust-Agder 2013-2017
Medlem :
Helse- og omsorgskomiteen
Ansiennitet:
10 år, 83 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 04.04.1969 i Arendal, Aust-Agder
  • Sønn av maskinist og sjømann Ernst Rolf de Ruiter (1945-1986) og renholder Else Marie Jacobsen (1949-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Aust-Agder, 1993 - 1997, A.
  • Vararepresentant nr 2 for Aust-Agder, 1997 - 2001, A.
  • Representant nr 1 for Aust-Agder, 2005 - 2009, A.
  • Representant nr 1 for Aust-Agder, 2009 - 2013, A.
  • Representant nr 1 for Aust-Agder, 2013 - 2017, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2005-2009

    Medlem, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Medlem, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013
    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Helse- og omsorgskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i delegasjoner

  • 2005-2009

    Varamedlem, Europautvalget, 24.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Medlem, Stortingets delegasjon til Den vesteuropeiske unions (VEUs) parlamentariske forsamling, 22.10.2009 - 30.06.2011

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Lunderød barne- og ungdomsskole 1976-1985
  • Arendal gymnas, allmennfaglig studieretning 1985-1988
  • Ex.phil. 1990
  • 1. avd. juss, UiO 1991
  • Historie grunnfag, Høgskolen i Agder 1996
  • Historie mellomfag, UiB 1997
  • Statsvitenskap grunnfag, UiO 1998
  • Statsvitenskap mellomfag, UiO 1999
  • Praktisk pedagogisk utdanning, Høgskolen i Agder 2001

Yrke

  • Prosjektleder/kulturarbeider Arendal Internasjonale Kultursenter 1994-1996
  • Sivilarbeider Arendal Internasjonale Kultursenter 1996-1997
  • Lærer ved Blakstad videregående skole 1998-1999
  • Adjunkt ved Åmli videregående skole 1999-2005

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Arendal bystyre 1991-1995

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Aust-Agder 1995-1999, 1999-2003, 2003-2007

Offentlige verv

  • Nestleder Hovedutvalget for kultur, Arendal 1991-1995
  • Nestleder Komiteen for helse og sosialsaker, Aust-Agder 1999-2003
  • Leder Fylkestingskomiteen, Aust-Agder 2003-2005

Tillitsverv i partier

  • Medlem AUFs landsstyre 1990-1998
  • Medlem Styret for Aust-Agder A 1991-1994
  • Leder AUF i Aust-Agder 1991-1994, fylkessekretær 1993-1996, 1997-1998
  • Medlem AUFs sentralstyre 1996-1998
  • Leder Arendal A 2004-2006

Tillitsverv i organisasjoner

  • Div. vikariater som undomssekretær LO-AUF i Aust-Agder 1990-1994