Klemsdal, Ole Frithjof

Klemsdal, Ole Frithjof (1923-2008)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant
for Vest-Agder 1985-1989
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Klemsdal, Ole Frithjof har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 26.07.1923 i Mandal, Vest-Agder
  • Død 18.08.2008
  • Sønn av fabrikkeier Johan Klemsdal (1897-1981) og husmor Borghild Flemming (1895-1975)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 4 for Vest-Agder, 1965 - 1969, H.
  • Vararepresentant nr 3 for Vest-Agder, 1973 - 1977, H.
  • Representant nr 4 for Vest-Agder, 1981 - 1985, H.
  • Representant nr 4 for Vest-Agder, 1985 - 1989, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 24.10.1984 - 30.09.1985
    Medlem, Forsvarskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Energi- og industrikomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Delegat, FNs generalforsamling, 1985 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskoleeksamen 1940
  • Yrkesskole 1941
  • Handelsskoleeksamen 1944
  • Eksamen ved Oslo tekniske skole 1947

Yrke

  • Konstruktør ved John Deere Tractor Co., USA 1947-1948
  • Driftsingeniør ved Mandals motorfabrik 1948-1951
  • Driftsleder ved Mandal Motorfabrikk 1952-1967
  • Arbeidsstudieingeniør ved NEBB Oslo 1952-1953
  • Disponent ved Mandal Motorfabrikk 1967-1981

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Mandal formannskap 1953-1955, 1955-1957, 1958-1959
  • Varaordfører Mandal bystyre 1957-1958, medlem 1959-1963

Offentlige verv

  • Formann Styret for elektrisitetsverket, Mandal 1956-1959
  • Formann Havnestyret, Mandal 1961-1981
  • Formann Teknisk utvalg, Mandal 1972-1979
  • Medlem Bransjerådet for motorindustrien 1979-1982
  • Medlem Det Rådgivende organ for avskjed med redusert lønn 1981-1985

Tillitsverv i partier

  • Formann Mandal Unge Høyre 1949-1950
  • Medlem Styret for Mandal Høyre 1964-1965
  • Medlem Mandal Høyres politiske utvalg 1971-1981

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Styret i Motorfabrikkenes landsforening 1965-1966, 1980-1981
  • Medlem Styret i Sørlandet krets av Norsk arbeidsgiverforening 1975-1976

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Mandal Sparebank 1962-1970, formann 1970-1982