Kirste, Gerd

Kirste, Gerd (1918-2014)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Akershus 1977-1981
Ansiennitet:
8 år, 9 dager

Gå til bildegalleri

Kirste, Gerd har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 10.06.1918 i Bærum, Akershus
  • Død 09.12.2014
  • Datter av ingeniør Sigurd Rolf Sørum (1889-1959) og husmor Anna Hole (1894-1969)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Akershus, 1965 - 1969, H.
  • Vararepresentant nr 2 for Akershus, 1969 - 1973, H.
  • Representant nr 10 for Akershus, 1973 - 1977, H.
  • Representant nr 6 for Akershus, 1977 - 1981, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1973-77

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Justiskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 01.06.1977 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Sosialkomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 06.05.1981 - 30.09.1981

Medlemskap i delegasjoner

  • 1977-81

    Delegat, FNs generalforsamling, 1979 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student, Stabekk kommunale høyere almennskole 1937
  • Diverse kurs i Tyskland og England 1937-1938
  • Studentfagkurs ved Treiders handelsskole 1940

Yrke

  • Husmor
  • Vikar hos Esso (etter krigen)
  • Ansatt hos Lilleborg 1941-1942

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Bærum formannskap 1959-1963, medlem 1963-1967, 1967-1971, varamedlem 1971-1975

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Akershus 1965-1967, 1967-1971
  • Medlem fylkesutvalg, Akershus 1971-1975

Offentlige verv

  • Varamedlem Helserådet, Bærum 1960-1967
  • Varaformann Husmorvikarkomiteen, Bærum 1960-1967
  • Medlem Skolestyret, Bærum 1960-1963, varaformann 1964-1967
  • Medlem Høvik menighetsråd 1964-1971
  • Varamedlem Bygningsrådet, Bærum 1964-1971
  • Varaformann Sosialstyret, Bærum 1964-1967, formann 1968-1971
  • Nestformann Sykehusnemnda, Akershus 1966-1971, formann 1971-1976
  • Medlem Styret for Akershus fylkes sykehusstell 1966-1972, varaformann 1972-1976
  • Medlem Rådet for Norsk Folkemuseum fra 1967
  • Medlem Sykehusstyret 1968
  • Varamedlem Tomte- og boligutvalget, Bærum 1968-1971
  • Varamedlem Trygdenemnda, Bærum 1968-1971
  • Formann Styret for Bærum kommunale husstellskole 1969-1976
  • Medlem Plan- og byggekomiteen for Bærum nye sykehus 1969-1980
  • Medlem Tilsynskomiteen for rådhuset 1971-1979
  • Varamedlem Generalplanrådet 1972-1975
  • Medlem Utvalget for Menneskerettigheter 1980-1982
  • Varamedlem Forliksrådet 1982-1990
  • Medlem Riksskattestyret 1983
  • Formann Etterprøvingsutvalg for medisinsk-genetiske servicefunksjoner 1984-1989
  • Medlem Riksskattenemnda 1984-1995
  • Medlem Flystøyutvalget for Fornebu 1985-1988, formann 1988-1992
  • Formann Kunstutvalget for Bærum nye sykehus

Tillitsverv i partier

  • Medlem Bærum Høyres Hovedstyre 1963-1975
  • Medlem Bærum Høyres arbeidsutvalg 1965-1968
  • Medlem Akershus Høyres fylkesstyre 1970-1974, 2. viseformann 1974-1978, medlem 1978-1982
  • Høyres sosialpolitiske talsmann Høyres stortingsgruppe 1977-1981
  • Æresmedlem Bærum Høyre 1994
  • Leder Høyrepensjonistenes Landsforbund 1997-1999

Tillitsverv i organisasjoner

  • Viseformann Bærum Kvinneråd 1954-1960
  • Medlem Styret i Europeisk kvinneunion

Andre administrative verv

  • Medlem Forstanderskapet ved Bærum Sparebank 1966-1971, 1978-1983
  • Medlem Rådet i Bærum Sparebank 1973-1978
  • Varamedlem Representantskapet for Asker og Bærum Budstikke 1976-1982, medlem 1982-1987, formann 1987-1988
  • Medlem Styret for Sig. Sørum A/S fra 1982