Fossum, Grethe G.

Fossum, Grethe G. (1945-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for
Hedmark 2001-2005
Ansiennitet:
11 år, 257 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 01.11.1945 i Oslo
  • Datter av lastebileier Kåre Gulbrandsen og husmor Iris Pettersen

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Hedmark, 1989 - 1993, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Hedmark, 1993 - 1997, A.
  • Representant nr 6 for Hedmark, 1997 - 2001, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Hedmark, 2001 - 2005, A.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 01.10.1989-16.10.1989 for Kjell Borgen.
  • Møtte fast som representant 03.11.1990-04.09.1992 for Kjell Borgen.
  • Møtte fast som representant 04.09.1992-30.09.1993 for Sigbjørn Johnsen.
  • Møtte fast som representant 01.10.1993-25.10.1996 for Sigbjørn Johnsen.
  • Møtte fast som representant 25.10.1996-30.09.1997 for Sylvia Brustad.
  • Møtte fast som representant 01.10.2001-19.10.2001 for Sylvia Brustad.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1989-93

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 08.11.1990 - 30.09.1993

    1993-97

    Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Leder, Familie-, kultur- og administrasjonskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 30.09.2001
    Sekretær, Familie-, kultur- og administrasjonskomiteen, 21.10.1997 - 22.03.2000
    Medlem, Finanskomiteen, 22.03.2000 - 30.09.2001

Medlemskap i delegasjoner

  • 1993-97

    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 04.11.1993 - 30.09.1997
    Varamedlem, Europautvalget, 21.06.1996 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 04.11.1997 - 30.09.2001
    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2000 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1997-2001

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 17.10.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i regjering

  • Personlig sekretær, Sosialdepartementet, 1988 - 1988

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium 1964
  • Statens gymnastikkskole 1966
  • Elverum Lærerhøgskole 1968
  • Pedagogikk grunnfag 1976
  • Halvt års enhet i matematikk 1980

Yrke

  • Adjunkt Grue ungdomsskole 1976-1985
  • Rektor Roverud barne- og ungdomsskole 1985-2002 (permisjon fra 1989 til 2002)
  • Oppvekstsjef Kongsvinger kommune 2002-2003
  • Ass. rådmann i Kongsvinger kommune 2003-2005
  • Rådmann i Grue kommune 2005-2007
  • Divisjonsdirektør Sykehuset Innlandet, Kongsvinger 2007-2010
  • Samhandlingsdirektør Sykehuset Innlandet fra 2010

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Grue formannskap 1983-1987
  • Varaordfører Grue kommunestyre 1987-1991

Offentlige verv

  • Nestleder Teknisk utvalg, Grue 1984-1987
  • Leder Administrasjonsutvalget, Grue 1987-1989
  • Medlem Kringkastingsrådet 1990-1994, varamedlem 2006-2007, medlem fra 2007
  • Observatør Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO 1992-1996
  • Medlem Styret for Sykehuset Innlandet 2006-2007

Tillitsverv i partier

  • Medlem Hedmark DNAs representantskap 1986-1995
  • Medlem Styret for Grue Ap 1986-1998
  • Medlem Styret for Hedmark DNA 1987-1997
  • Medlem DNAs kommunalutvalg (arbeidsutvalg) 1989-1990
  • Medlem DNAs sentralstyre 1992-2000

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Grue lærerlag 1983-1986

Andre administrative verv

  • Leder Styret for avisen "Glåmdalen A/S" 1987-1992
  • Medlem Styret for Sparebanken Hedmark fra 2006