Brundtland, Gro Harlem

Brundtland, Gro Harlem (1939-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Oslo 1993-1997
Ansiennitet:
20 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 20.04.1939 i Bærum, Akershus
  • Datter av professor dr. med. Gudmund Harlem (1917-1988) og konsulent Inga Brynolf (1918-2005)

Stortingsperioder

  • Representant nr 5 for Oslo, 1977 - 1981, A.
  • Representant nr 2 for Oslo, 1981 - 1985, A.
  • Representant nr 2 for Oslo, 1985 - 1989, A.
  • Representant nr 2 for Oslo, 1989 - 1993, A.
  • Representant nr 1 for Oslo, 1993 - 1997, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 01.10.1977-08.10.1979, Sissel Rønbeck møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 04.02.1981-30.09.1981, Ivar Ødegaard møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1981-14.10.1981, Ivar Ødegaard møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 09.05.1986-26.02.1987, Marit Nybakk møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 26.02.1987-30.09.1989, Bjørn Tore Godal møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1989-16.10.1989, Rune E. Kristiansen møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 03.11.1990-30.09.1993, Rune E. Kristiansen møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1993-25.10.1996, Rune E. Kristiansen møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1977-81

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 16.10.1979 - 13.10.1980
    Medlem, Finanskomiteen, 16.10.1979 - 13.10.1980
    Medlem, Valgkomiteen, 16.10.1979 - 04.02.1981
    Formann, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 13.10.1980 - 04.02.1981
    Formann, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1980 - 04.02.1981

    1981-85

    Medlem, Valgkomiteen, 15.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 09.05.1986
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.10.1985 - 09.05.1986
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 09.05.1986

    1989-93

    Leder, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.10.1989 - 03.11.1990
    Leder, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 03.11.1990
    Medlem, Valgkomiteen, 23.10.1989 - 03.11.1990

    1993-97

    Medlem, Utenrikskomiteen, 29.10.1996 - 30.09.1997
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 29.10.1996 - 30.09.1997

Medlemskap i delegasjoner

  • 1977-81

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1980 -

    1981-85

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 10.11.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 08.11.1985 - 09.05.1986

    1989-93

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 07.11.1989 - 03.11.1990

    1993-97

    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 16.12.1996 - 30.09.1997

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1977-81

    Sekretær gruppestyret, Arbeiderpartiet, 08.10.1979 - 03.10.1980
    Nestformann gruppestyret, Arbeiderpartiet, 03.10.1980 - 04.02.1981

    1981-85

    Formann gruppestyret, Arbeiderpartiet, 14.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Leder gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1985 - 09.05.1986

    1989-93

    Leder gruppestyret, Arbeiderpartiet, 16.10.1989 - 03.11.1990

    1993-97

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 25.10.1996 - 30.09.1997

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Miljøverndepartementet, 06.09.1974 - 15.01.1976
    Statsråd, Miljøverndepartementet, 15.01.1976 - 08.10.1979
    Statsminister, Statsministerens kontor, 04.02.1981 - 14.10.1981
    Statsminister, Statsministerens kontor, 09.05.1986 - 16.10.1989
    Statsminister, Statsministerens kontor, 03.11.1990 - 25.10.1996

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium 1957
  • Cand.med. 1963
  • Master of Public Health, Harvard University, Cambridge, Mass. 1965

Yrke

  • Assistentlege ved Helsedirektoratets hygienekontor 1965-1967
  • Lege Oslo Helseråd, Christies gate helsestasjon 1967-1968
  • Assisterende overlege ved Oslo helseråd 1968-1974
  • Generaldirektør for Verdens Helseorganisasjon (WHO) 1998-2003

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Årets budeie 1988
  • Årets skandinav 1988
  • Det europeiske miljøvernbyrås miljøvernpris 1988
  • Third world prize 1989
  • Indira Ghandis pris for fred, nedrustning og utvikling 1989
  • Peace Link Woman of Peace 1989
  • Beyond War Award 1990
  • United Nations Association of Spain Peace Prize 1991
  • The Delphi Prize 1992
  • Der internationale Karls Preis zu Aachen 1994
  • Josef Brecht-prisen (Luxemburg) for spredning av Europatanken om fred og samarbeid 1994
  • Fredsprisen "Women for peace", Roma 1995
  • Pris fra Kennedy Selskabet i Danmark, "Profiles of courage" 1995
  • Årets Peer Gynt 1997
  • Gøteborgs internasjonale miljøpris 2002
  • Luther L. Terry Award 2003
  • Landsforeningen for Hjerte- og Lungesykes ærespris 2003
  • Tahiti-prisen 2006 (Innsats for å øke kunnskapen om globale forhold og utviklingstrekk av betydning for Norge og nordmenn)
  • Albert-prisen 2006 (for sitt arbeid for bærekraftig utvikling. Delt ut av Royal Society for the Encouragement of Arts, Manufactures and Commerce (RSA), London)
  • Æresmedlem Norsk Kvinnesaksforening 2016

Verv

Offentlige verv

  • Medlem Bydelsutvalget for Bygdøy, Oslo 1973-1975
  • Leder FNs spesialkommisjon for miljø- og utviklingsspørsmål fra 1984
  • Medlem Delegasjon til FNs konferanse om miljø- og utvikling UNCED 1992
  • Leder Forum for verdiskaping 1993-1996
  • Leder Regjeringsutvalget for informasjonsteknologi 1995

Tillitsverv i partier

  • Nestformann Arbeiderpartiets Studentlag 1958-1960
  • Nestformann Det norske Arbeiderparti 1975-1981, formann 1981-1992

Tillitsverv i organisasjoner

  • Nestformann Sosialistisk gymnasiastlag 1955-1957

Litteratur

  • En rekke vitenskapelige artikler, bl.a. om vekst og utvikling hos barn og unge
  • Johanssen, Kjell Chr. og Per Brunvand: Gro. Norges første kvinnelige statsminister, Oslo 1981
  • Brundtland, Gro Harlem: Vår felles framtid. Kommisjonsrapport fra FNs miljøvernprogram, Oslo 1987
  • Hirsti, Reidar: Gro - midt i livet, Oslo 1989
  • Brundtland, Gro Harlem: Introduksjonen en til: Vi skal redde jorden, av Porritt, Jonathan, Grøndahl Oslo 1991
  • Bjerke, Per Arne og Jan Ove Ekeberg: Statsministeren - Makten og mennesket, Tiden 1996
  • Brundtland, Arne Olav: Gift med Gro, Schibsted 1996
  • Brundtland, Gro Harlem: Mitt Liv, Gyldendal Oslo 1997
  • Brundtland, Gro Harlem: Dramatiske år, Gyldendal Oslo 1998
  • Brundtland, Arne Olav: Fortsatt gift med Gro, Gyldendal 2003