Hagesæter, Gjermund

Hagesæter, Gjermund (1960-)

Parti:
Fremskrittspartiet
Representant
for Hordaland 2013-2017
Medlem :
Finanskomiteen
Ansiennitet:
13 år, 236 dager

Gå til bildegalleri

Tilhører

Finanskomiteen

Medlem
17.10.2013 - 30.09.2017

Valgkomiteen

Medlem
22.10.2013 - 30.09.2017

Fremskrittspartiet

Nestleder gruppestyret
17.10.2013 - 30.09.2017

Biografi

Personalia

  • Født 12.12.1960 i Lindås, Hordaland
  • Sønn av bonde Einar Hagesæter (1918-1991) og husmor Else Kristine Davidsen (1922-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 5 for Hordaland, 1989 - 1993, FrP.
  • Vararepresentant nr 3 for Hordaland, 1997 - 2001, FrP.
  • Representant nr 8 for Hordaland, 2001 - 2005, FrP.
  • Representant nr 5 for Hordaland, 2005 - 2009, FrP.
  • Representant nr 5 for Hordaland, 2009 - 2013, FrP.
  • Representant nr 3 for Hordaland, 2013 - 2017, FrP.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2001-2005

    Medlem, Finanskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Medlem, Finanskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Valgkomiteen, 10.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Første nestleder, Kommunal- og forvaltningskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013
    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Valgkomiteen, 22.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Finanskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i delegasjoner

  • 2005-2009

    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2008 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 10.11.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Varamedlem, Europautvalget, 09.11.2009 - 30.09.2013
    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 22.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2005-2009

    Medlem gruppestyret, Fremskrittspartiet, 05.10.2005 - 30.09.2009

    2013-2017

    Nestleder gruppestyret, Fremskrittspartiet, 17.10.2013 - 30.09.2017

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Grunnskole, Leiknes skule og Alversund skule 1968-1978
  • Befalsutdanning Infanteriet, Heistadmoen 1979-1980
  • Nordfjordeid videregående skole, allmennfag 1981-1983
  • Juridisk embetseksamen, UiB 1986-1992
  • Bedriftsøkonom, NHH 1995-1999 (kveldskurs)
  • Forsvartes høgskole, sjefskurset 2010

Yrke

  • Befal og offiser i Forsvaret 1980-1981
  • Offiser i Forsvaret 1983-1985
  • Juridisk rådgiver, FN-tjeneste 1993-1994
  • Konsulent i Lindås kommune 1993-1993
  • Ass. helse- og sosialsjef i Lindås kommune 1994-1998
  • Juridisk konsulent i Lindås kommune 1998-2000
  • Selvstendig forretningsdrivende (investeringsvirksomhet) 2000-2001

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Lindås formannskap 1987-1991, 1999-2001
  • Medlem Lindås kommunestyre 1991-1995

Fylkespolitisk aktivitet

  • Varamedlem fylkesting, Hordaland 1987-1991 (fast møtende fra 1989), medlem 1991-1995

Offentlige verv

  • Medlem Administrasjonsutvalget, Lindås 1987-1991
  • Medlem Administrasjonsutvalget, Hordaland 1989-1991
  • Medlem Rådet for Nordhordland Kraftlag 1989-2001
  • Medlem Samferdselsutvalget, Hordaland 1991-1995
  • Nestformann Styret for Haukeland Sykehus 1991-1995
  • Medlem Overligningsnemnda, Lindås 1995-1999
  • Formann Ligningsnemnda, Lindås 1999-2001

Tillitsverv i partier

  • Formann Lindås FrP 1986-1988
  • Studieleder Hordaland FrP 1988-1989, 1996-1997
  • Medlem FrPs landsstyre 2002-2003, 2004-2005

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret for Løvebakken mållag fra 2009