Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Øyangen, Gunhild ( 1947- )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Sør-Trøndelag 2001-2005
Ansiennitet: 16 år, 0 dager
Finn representantens talerinnlegg

Biografi

Personalia

Født 31.10.1947 i Levanger, Nord-Trøndelag
Datter av gårdbruker Kåre Utnes (1917-1990) og gårdbruker Hildur Bergljot Nilsen (1920-1982)

Stortingsperioder

Representant nr 10 for Sør-Trøndelag, 1989 - 1993, A.
Representant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1993 - 1997, A.
Representant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1997 - 2001, A.
Representant nr 1 for Sør-Trøndelag, 2001 - 2005, A.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 01.10.1989-16.10.1989, Roy-Bjarne Hemmingsen møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 03.11.1990-30.09.1993, Ola Røtvei møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 01.10.1993-25.10.1996, Jan Otto Fredagsvik møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1989-93

Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 03.11.1990
Nestleder, Landbrukskomiteen, 23.10.1989 - 03.11.1990

1993-97

Leder, Sosialkomiteen, 29.10.1996 - 30.09.1997

1997-2001

Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 30.09.2001
Nestleder, Sosialkomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

2001-2005

Medlem, Utenrikskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005
Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i delegasjoner

1989-93

Medlem, Den norske parlamentarikerdelegasjon til EFTA, 24.11.1989 - 03.11.1990

1997-2001

Varamedlem, Europautvalget, 04.11.1997 - 30.09.2001
Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 04.11.1997 - 30.09.2001

2001-2005

Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 16.11.2001 - 30.09.2005
Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2001 -

Medlemskap i gruppestyrer

1993-97

Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 25.10.1996 - 30.09.1997

1997-2001

Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i regjering

Statsråd, Landbruksdepartementet, 09.05.1986 - 16.10.1989
Bestyrende statsråd, Fiskeridepartementet, 10.10.1989 - 16.10.1989
Statsråd, Landbruksdepartementet, 03.11.1990 - 25.10.1996

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium 1967
  • Cand.philol. 1975
  • Pedagogisk seminar 1977

Yrke

  • Timelærer Gerhard Schønnings skole, Trondheim 1972-1973
  • Lektor Brandsfjord ungdomsskole, Roan 1975-1977, 1978-1980
  • Lektor Torshus folkehøgskole, Orkdal 1977-1978
  • Lektor Orkdal videregående skole 1980-1981
  • Gårdbruker på farsgården Utnes i Agdenes fra 1981
  • Timelærer Arbeidsmarkedsopplæringssenteret (AMO), Orkanger 1986

Verv

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Sør-Trøndelag 1983-1987

Offentlige verv

  • Leder Sosialstyret, Roan 1980
  • Medlem Undervisningsstyret, Sør-Trøndelag 1984-1987
  • Medlem Utvalget for oljerettet utdanning, Sør-Trøndelag 1984-1987
  • Leder Skoleutvalget for Orkdal videregående skole 1984-1987
  • Medlem Det regionale høgskolestyret for Sør-Trøndelag 1984-1986
  • Medlem Plan- og byggenemnda, Sør-Trøndelag 1984-1987
  • Medlem Fagstyret for Ørland meieriskole Brekstad 1985-1989
  • Medlem Stortingets kontrollutvalg for etterretnings-, overvåkings- og sikkerhetstjeneste (EOS-utvalget) fra 2006
  • Medlem Riksrettsutvalget 2007-2013, fra 2013

Tillitsverv i partier

  • Leder Agdenes A's kvinnegruppe 1981-1984
  • Leder Agdenes A 1982-1986
  • Medlem DNAs landsstyre 1985-1986
  • Medlem Landbrukspolitisk utvalg DNA fra 1986
  • Medlem Sør-Trøndelag A's kvinneutvalg
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget