Restad, Gudmund

Restad, Gudmund (1937-)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for
Møre og Romsdal 1997-2001
Ansiennitet:
16 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 19.12.1937 i Skaun, Sør-Trøndelag
  • Sønn av murer og småbruker Ola Restad (1903-1991) og husmor Olga Marie Dalen (1920-1995)

Stortingsperioder

  • Representant nr 7 for Møre og Romsdal, 1985 - 1989, Sp.
  • Representant nr 7 for Møre og Romsdal, 1989 - 1993, Sp.
  • Representant nr 2 for Møre og Romsdal, 1993 - 1997, Sp.
  • Representant nr 7 for Møre og Romsdal, 1997 - 2001, Sp.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 17.10.1997-17.03.2000, Jørgen Holte møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1989-93

    Varasekretær, Odelstinget, 10.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1985-89

    Medlem, Justiskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
    Nestleder, Kontrollkomiteen, 23.10.1985 - 29.05.1986
    Leder, Kontrollkomiteen, 29.05.1986 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Finanskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Nestleder, Finanskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Forsvarskomiteen, 22.03.2000 - 28.03.2000
    Nestleder, Forsvarskomiteen, 28.03.2000 - 30.09.2001

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1985-89

    Medlem, Reglementskomiteen, 06.02.1986 - 17.04.1989

    1989-93

    Medlem, Reglementskomiteen, 16.11.1989 - 01.10.1990

    1993-97

    Medlem, Utvalg til å vurdere reformer av Stortingets behandling av stats- og nasjonalbudsjettet, 21.03.1996 - 28.11.1996
    Leder, Utvalg til å vurdere reformer av Stortingets behandling av stats- og nasjonalbudsjettet, 28.11.1996 - 20.03.1997

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Delegat, FNs generalforsamling, 1987 -

    1989-93

    Varamedlem, Den norske parlamentarikerdelegasjon til EFTA, 24.11.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1989-93

    Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Finansdepartementet, 17.10.1997 - 17.03.2000

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Folkeskole 1945-1952
  • Framhaldsskole 1953-1954
  • Luftvernartilleriets befalsskole 1958
  • Div. brevkurs og stipend- og studieopphold i Norden 1959-1971
  • Handelsskole 1960 (privatist)
  • Realskole 1961 (privatist)
  • Politiskolen 1964
  • Spesialutdanning i etterforskning Danmark og Tyskland 1967
  • Kurs i våpen- og ammunisjonslære, brannetterforskning, kriminalteknikk 1969-1972

Yrke

  • Skogsarbeider 1955-1957
  • Sersjant Ørland 1959-1961
  • Lensmannsbetjent Ørland og Orkdal 1961-1967
  • Politibetjent Kriminalpolitisentralen 1967-1970
  • Førstebetjent Kriminalpolitisentralen 1970-1973
  • Lærer Politiskolen 1973-1975
  • Lensmann på Smøla 1975-1985 (permisjon fra 1985)
  • Konstituert som lensmann i Averøy og Frei 1977-1979

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Norsk Politiforbunds hederstegn 1975
  • Motorførernes Avholdsforbunds hederstegn 1983
  • Norsk Polititdrettsforbunds gullmansjettknapper 1999
  • Sp's hedersmerke 2002
  • Kongens fortjenstmedalje i gull 2002

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Ordfører Smøla kommunestyre 1979-1983, 1983-1985

Offentlige verv

  • Medlem Arbeidsmiljøutvalget 1980-1985
  • Medlem Brannstyret 1980-1985
  • Medlem Bygningsrådet 1980-1985
  • Formann Generalplanutvalget 1980-1985
  • Formann Tiltaksnemnda 1980-1985
  • Medlem Styret for Nordmøre interkommunale kraftlag 1982-1991
  • Medlem Styret for Nordre Nordmøre Bruselskap A/S 1983-1988
  • Formann Nordre Nordmøre Bruselskap A/S 1983-1984
  • Formann Nordmøre Interkommunale Kraftlag 1984-1988, nestleder 1988-1991
  • Formann Administrasjonsutvalget, Smøla 1984-1985
  • Varamedlem Utvalget for menneskerettigheter 1985-1994
  • Varamedlem Kontaktutvalget mellom innvandrere og norske myndigheter fra 1990

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret i Møre og Romsdal Sp 1982-1985
  • Medlem Sp's sentralstyre 1983-1989
  • Æresmedlem Møre og Romsdal Sp 2002

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann friidrettsavdelingen i Orkdal Idrettslag 1964-1967
  • Nestformann Styret for Politiets Sentralorganisasjon 1969-1973
  • Ordfører Representantskapet i Politiets Sentralorganisasjon 1973-1974
  • Varamedlem Norges Lensmannslag 1978-1984 (personlig vara for formann)
  • Formann Romsdal og Nordmøre Lensmannslag 1978-1984

Litteratur

  • Restad, Gudmund: Kriminalteknikk, Politiskolen 1974
  • Restad, Gudmund: Fotolære, Politiskolen 1975
  • Restad, Gudmund: Polititegning, Politiskolen 1976