Fossli, Grethe

Fossli, Grethe (1954-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Akershus 2001-2005
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 21.12.1954 i Bærum, Akershus
  • Datter av murerarbeider Karsten Fossli (1917-2004) og husmor Gudrun Ask (1916-1982)

Stortingsperioder

  • Representant nr 11 for Akershus, 1993 - 1997, A.
  • Representant nr 9 for Akershus, 1997 - 2001, A.
  • Representant nr 6 for Akershus, 2001 - 2005, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1993-97

    Medlem, Familie-, kultur- og administrasjonskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Forsvarskomiteen, 21.10.1997 - 28.03.2000
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.03.2000 - 30.09.2001
    Sekretær, Forsvarskomiteen, 28.03.2000 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Næringskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i delegasjoner

  • 1993-97

    Personlig varamedlem, KSSE (parlamentarikerdelegasjonen til konferansen for sikkerhet og samarbeid i Europa), 04.11.1993 - 31.12.1994
    Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 01.01.1995 - 30.09.1997
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1996 -

    1997-2001

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Den vesteuropeiske unions (VEUs) parlamentariske forsamling, 04.11.1997 - 30.03.2000
    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.1998 -
    Nestleder, Stortingets delegasjon til Den vesteuropeiske unions (VEUs) parlamentariske forsamling, 30.03.2000 - 30.09.2001

    2001-2005

    Varamedlem, Europautvalget, 06.11.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2001-2005

    Innpisker vara, Arbeiderpartiet, 01.10.2004 - 30.09.2005

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Grunnleggende yrkesskole (handels- og kontorfag, kontorlinjen) 1970-1971
  • Videregående yrkesskole (handels- og kontorfag, markedsføringslinjen) 1971-1972

Lærlingepraksis

  • Lærlingepraksis innen handel og kontorfag ved forsikringsselskapet Samvirke 1972-1973

Yrke

  • Kontorassistent ved forsikringsselskapet Samvirke 1973-1977
  • Sekretæraspirant Handel og Kontor i Norge 1977-1979
  • Saksbehandler Samfunnspolitisk avd. LO 1991-1993
  • Rådgiver arbeidslivsavd. LO 2005-2006
  • Avdelingsleder Næringspolitisk avd. LO fra 2006

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Oslo bystyre 1979-1983, 1983-1985

Offentlige verv

  • Varamedlem Personbilutvalget 1981-1984
  • Meddommer Arbeidsretten, Asker og Bærum 1991-1993
  • Medlem Samarbeidsgruppen for tekniske og industrielle kulturminner, oppnevnt av Miljøverndepartementet 1991-1993
  • Varamedlem Forbrukerrådet 1991-1995
  • Leder Rådet for dyreetikk fra 2006
  • Medlem Kringkastingsrådet 2006-2009
  • Nestleder Styret for Eidsvoll 1814 fra 2006
  • Varamedlem Styret for Norsk kulturminnefond fra 2007
  • Medlem Evalueringsutvalget for EOS-utvalget 2014-2015

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Sinsen Arbeidersamfunn 1979-1983
  • Sekretær Arbeiderbevegelsens Internasjonale Støttekomité (AIS) 1987-1988
  • Sekretær Asker A 1990-1991, leder 1997-1999
  • Medlem Faglig/politisk utvalg i Akershus A 1992-1993
  • Medlem Styret for Asker A 1993-1997, 1999-2003
  • Medlem Styret for Akershus A 1997-1998
  • Leder Oslo A's Næringspolitiske Forum 2005-2006

Tillitsverv i organisasjoner

  • Distriktssekretær Handel og Kontor 1979-1981, organisasjonssekretær 1981-1987
  • Leder Europeiske Funksjonærinternasjonalens Ungdomsorganisasjon 1985-1986
  • Saksbehandler LO 1988-1991
  • Medlem Forbundsstyret Norges Bedriftsidrettsforbund 1990-1995
  • Medlem Sentralstyret i Framfylkingen 1991-1994
  • Nestleder Hovedstyret i Foreningen Norden 1991-1995
  • Visepresident Norges Bedriftsidrettsforbund fra 1995
  • 1. visepresident Norges Idrettsforbund 1999-2004
  • Medlem Styret for Norges Bilsportforbund fra 2004
  • Leder Styret for Norges Olympiske Museum, Lillehammer fra 2004

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Arbeiderbevegelsens Folkehøgskole, Ringsaker 1985-1993, varamedlem 1993-1994
  • Medlem Styret for Miljømerket Svanen fra 2005
  • Medlem Styret for AksjeNorge fra 2005