Skaug, Gunnar

Skaug, Gunnar (1940-2006)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Østfold 1997-2001
Ansiennitet:
24 år, 120 dager

Gå til bildegalleri

Skaug, Gunnar har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

  • Født 25.05.1940 i Sarpsborg, Østfold
  • Død 24.06.2006
  • Sønn av vulkanisør Peder Skaug og butikkeier og disponent Sigrid Grønberg

Stortingsperioder

  • Representant nr 8 for Østfold, 1969 - 1973, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Østfold, 1973 - 1977, A.
  • Representant nr 7 for Østfold, 1981 - 1985, A.
  • Representant nr 1 for Østfold, 1985 - 1989, A.
  • Representant nr 1 for Østfold, 1989 - 1993, A.
  • Representant nr 1 for Østfold, 1993 - 1997, A.
  • Representant nr 1 for Østfold, 1997 - 2001, A.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1969-73

    Visesekretær, Stortinget, 01.10.1971 - 01.10.1972
    Sekretær, Stortinget, 02.10.1972 - 30.09.1973

    1993-97

    President, Odelstinget, 11.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    President, Odelstinget, 08.10.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Medlem, Administrasjonskomiteen, 14.10.1969 - 29.03.1971
    Sekretær, Administrasjonskomiteen, 29.03.1971 - 30.09.1973

    1981-85

    Medlem, Sosialkomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 13.10.1982 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 23.10.1985 - 15.05.1986
    Varamedlem, Kontrollkomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 15.05.1986 - 30.09.1989
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.05.1986 - 30.09.1989
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1989 - 29.09.1989

    1989-93

    Leder, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 02.12.1991 - 30.09.1993
    Leder, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 02.12.1991 - 30.09.1993
    Leder, Kontrollkomiteen, 21.11.1990 - 25.02.1992
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.10.1989 - 02.12.1991
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 02.12.1991
    Medlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Kontrollkomiteen, 08.11.1990 - 21.11.1990

    1993-97

    Medlem, Forsvarskomiteen, 21.10.1993 - 29.10.1996
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Nestleder, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 29.10.1996 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.03.2000 - 30.09.2001
    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 21.10.1997 - 23.03.2000
    Medlem, Arbeidsordningskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001
    Leder, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 23.03.2000 - 30.09.2001

Medlemskap i delegasjoner

  • 1969-73

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1970 -

    1981-85

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1983 -
    Delegat, FNs generalforsamling, 1984 -

    1985-89

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 13.11.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 07.11.1989 - 30.09.1993
    Medlem, KSSE (parlamentarikerdelegasjonen til konferansen for sikkerhet og samarbeid i Europa), 15.03.1991 - 30.09.1993
    Delegasjonsleder, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 03.05.1993 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 04.11.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 04.11.1997 - 30.03.2000
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 30.03.2000 - 30.09.2001

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium 1959
  • Nordisk Folkehøyskole i Genéve 1963

Yrke

  • Journalist (ansvarshavende) Østfold-Posten Askim 1959-1961
  • Soldat ved FN-styrkene i Gaza 1962-1963
  • Journalist Moss Dagblad 1963-1965
  • Journalist Finnmark Dagblad 1965
  • Redaktør Fritt Slag 1965-1967
  • Redaksjonssekretær Moss Dagblad 1967-1969

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Ordfører Mosseungdommens bystyre 1963-1964

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Moss formannskap 1967-1971, 1971-1975

Offentlige verv

  • Medlem Bygningsrådet 1967-1971
  • Medlem Fritidsutvalget 1967-1971
  • Medlem Kinostyret 1967-1971
  • Formann Ungdomsnemnda, Moss 1967-1971
  • Medlem Fylkesskattestyret, Østfold 1969-1973
  • Medlem Likestillingsutvalget 1971-1975
  • Formann Skolestyret, Moss 1971-1975
  • Medlem Delegasjon til FNs miljøvernkonferanse 1972
  • Varamedlem Forbrukerrådet 1972-1980
  • Varamedlem Likestillingsrådet 1973-1977
  • Ordfører Klagenemnda for likestilling 1977-1985
  • Varamedlem NORAD's råd 1977-1981
  • Medlem Forbrukerutvalget, Østfold 1979-1987
  • Medlem Markedsrådets utvalg for forbrukerkjøpstvister (Forbrukertvistutvalget) 1980-1991
  • Medlem Utvalget for menneskerettigheter 1987-1994
  • Leder Riksvalgstyret 1989, 1993, 1997, 2001
  • Medlem Representantskapet for Oslofjordens friluftsråd 1989-1993

Tillitsverv i partier

  • Formann AUL i Lande, Askim og Moss 1957-1963
  • Sekretær Tune Ap 1958-1959
  • Formann Østfold Ap 1960-1961, 1974-1991
  • Medlem AUFs landsstyre 1961-1964, 1967-1969
  • Sekretær Vestfinnmark Ap 1965
  • Medlem Østfold Arbeiderpartis skoleutvalg 1968-1969
  • Formann Østfold Ap's fritidsutvalg 1969-1971
  • Sekretariatsleder Det norske Arbeiderpartis stortingsgruppe 1973-1981
  • Formann Programkomiteen Østfold Ap 1975 1975
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1977-1981, varamedlem 1981-1989, medlem 1989-1991
  • Formann Programkomiteen Østfold Ap 1979 1979
  • Formann Programkomiteen østfold Ap 1983 1983
  • Nestleder Moss Arbeiderparti 1993-1995

Tillitsverv i organisasjoner

  • Tillitsverv Idrettsbevegelsen, bl.a. IL Sparta, IL Ørnulf, Sarpsborg, Sprint/Jeløy og Østfold idrettskrets 1955-1958
  • Viseformann Moss Svømmeklubb 1981-1983, formann 1983-1985
  • Medlem Styret i En Verden 1988-1996
  • Medlem Styret for Den norske Atlanterhavskomité fra 1995
  • Rådsmedlem En Verden fra 1996

Andre administrative verv

  • Medlem Styret i Østfoldakademiet 1993-1999
  • Leder Styret i Oslofjordakvariet A/S fra 1994
  • Medlem Styret i Lånefond for næringsutvikling i tidligere Jugoslavia 1997

Litteratur

  • Anerkennung DDR jetzt, Berlin 1970
  • Sicherheit in Europa, Berlin 1971
  • Skaug, Gunnar: Kommunal forvaltning, Folkets Brevskole Oslo 1972
  • Skaug, Gunnar: Østfold Ap gjennom 75 år. Beretning for perioden 1904-1979, Sarpsborg 1979