Almenningen, Gurid

Almenningen, Gurid (1892-1990)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for
Hordaland 1954-1957
Ansiennitet:
1 år, 300 dager

Gå til bildegalleri

Almenningen, Gurid har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 24.12.1892 i Voss, Hordaland
  • Død 01.11.1990
  • Datter av skomaker Jørger Henrikson Brekke (1849-1935) og husmor Guri Bolstad (1853-1912)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Hordaland, 1950 - 1953, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Hordaland, 1954 - 1957, A.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 18.07.1953-10.01.1954 for Jakob Martin Pettersen.
  • Møtte fast som representant 11.01.1954-22.01.1955 for Jakob Martin Pettersen.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1954-57

    Medlem, Sosialkomiteen, 22.01.1954 - 22.01.1955

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Kveldskurs i norsk og regning 1910
  • Voss folkehøgskule 1911-1912

Yrke

  • Ansatt i Voss bokhandel 1915-1916
  • Drev egen mote- og broderiforretning på Voss 1916-1920
  • Noterte butikkpriser på Voss for Statistisk Sentralbyrå 1962-1966

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kongens fortjenstmedalje i sølv 1969

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Voss kommunestyre 1947-1951

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Voss 1936-1940, 1945-1947
  • Medlem Skolekjøkkennemnda 1937-1947
  • Medlem Kontrollnemnda 1939-1940, 1945-1948
  • Medlem Forsyningsnemnda 1945
  • Medlem Helserådet, Voss 1947-1951
  • Formann Nemnda for utarbeiding av retningsliner og budsjett for kommunal husmorvikarordning 1948
  • Medlem Arbeidsnemnda for Voss gamleheim 1948-1952, formann 1952-1968, medlem 1968-1980
  • Medlem Husmorvikarnemnda, Voss 1949-1953
  • Medlem Trygdenemnda 1950-1962
  • Formann Styret for den kommunale husmorskole 1950-1962
  • Formann Byggenemnda for Voss gamleheim 1952-1954
  • Formann Nemnda til samordning av husmorvikarordninga, hjemmehjelp for eldre og hjemmesjukepleien 1960
  • Formann Byggenemnda for aldersboligene i Rognsli 1961-1962
  • Medlem Styret for husmorskolene (flere perioder)

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Voss Arbeiderkvinnelag 1924-1932 (var også med og stiftet laget i 1924)
  • Medlem Styret for Hordaland Arbeiderparti 1933-1940, 1945-1949
  • Formann Voss Arbeiderkvinnelag 1933-1951
  • Varamedlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre fra 1945
  • Formann Hordaland Arbeiderpartis kvinneutvalg 1948-1949

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Losje Framstig 1910-1913, 1915-1920, 1967-1977
  • Varamedlem Styret for Stortingets avholdsgruppe 1954-1957