Berge, Gunnar

Berge, Gunnar (1940-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Rogaland 1989-1993
Ansiennitet:
24 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 29.08.1940 i Etne, Hordaland
  • Sønn av forskalingssnekker Alvald Berge (1906-1981) og husmor Elida Kaland (1910-1977)

Stortingsperioder

  • Representant nr 10 for Rogaland, 1969 - 1973, A.
  • Representant nr 1 for Rogaland, 1973 - 1977, A.
  • Representant nr 1 for Rogaland, 1977 - 1981, A.
  • Representant nr 2 for Rogaland, 1981 - 1985, A.
  • Representant nr 2 for Rogaland, 1985 - 1989, A.
  • Representant nr 1 for Rogaland, 1989 - 1993, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 09.05.1986-30.09.1989, Kari Helliesen møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1989-16.10.1989, Kari Helliesen møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 04.09.1992-30.09.1993, Kjell Sund møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1977-81

    Varapresident, Lagtinget, 11.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Medlem, Kommunalkomiteen, 14.10.1969 - 10.10.1972
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 24.03.1971 - 30.09.1973
    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 10.10.1972 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem, Finanskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 01.06.1977 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Finanskomiteen, 18.10.1977 - 18.01.1978
    Formann, Finanskomiteen, 18.01.1978 - 30.09.1981
    Medlem, Valgkomiteen, 24.01.1978 - 30.09.1981
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 06.05.1981 - 30.09.1981

    1981-85

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Nestformann, Finanskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 09.05.1986
    Nestleder, Finanskomiteen, 23.10.1985 - 09.05.1986
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 09.05.1986

    1989-93

    Medlem, Valgkomiteen, 08.11.1990 - 04.09.1992
    Nestleder, Energi- og industrikomiteen, 23.10.1989 - 08.11.1990
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 04.09.1992
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 08.11.1990 - 04.09.1992

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1993-97

    Medlem, Utvalg til å vurdere reformer av Stortingets behandling av stats- og nasjonalbudsjettet, 21.03.1996 - 25.10.1996

Medlemskap i delegasjoner

  • 1973-77

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1975 -

    1977-81

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1978 - 1978

    1981-85

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 10.11.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.10.1985 - 09.05.1986

    1989-93

    Nestleder, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 21.11.1989 - 04.09.1992

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1977-81

    Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1978 - 03.10.1980
    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 03.10.1980 - 30.09.1981

    1981-85

    Nestformann gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Nestleder gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1985 - 09.05.1986

    1989-93

    Nestleder gruppestyret, Arbeiderpartiet, 16.10.1989 - 03.11.1990
    Leder gruppestyret, Arbeiderpartiet, 03.11.1990 - 04.09.1992

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Finansdepartementet, 09.05.1986 - 16.10.1989
    Statsråd, Kommunaldepartementet, 04.09.1992 - 01.01.1993
    Statsråd, Kommunal- og arbeidsdepartementet, 01.01.1993 - 25.10.1996

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Lærlingeskole 1957-1958
  • Diverse kurs innenfor arbeiderbevegelsen 1959-1969
  • LO-skolen 1966

Lærlingepraksis

  • Lærlingepraksis som platearbeider i skipsbyggerfaget 1957-1962

Fagbrev

  • Fagbrev som platearbeider i skipsbyggerfaget 1962

Yrke

  • Platearbeider ved A/S Rosenberg mek. verksted, Stavanger 1957-1966
  • Studieinstruktør AOF 1969-1969
  • Direktør for Oljedirektoratet 1997-2007 (utnevnt 1990)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Stavanger bystyre 1963-1964
  • Medlem Stavanger formannskap 1964-1967

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Stavanger 1963-1967
  • Medlem Borettslovkomiteen 1971-1972
  • Varamedlem Styret i Oljedirektoratet 1971-1977, medlem 1978-1979
  • Formann Inntektsutvalget (underutvalg under Hovedkomiteen for reformer i lokalforvaltningen) 1976-1979
  • Nestformann Nordisk råds økonomiske utvalg 1978-1981, medlem 1981-1985
  • Medlem Styret for Stavanger Boligbyggelag fra 1997
  • Leder Styret for Rogaland psykiatriske sykehus, Stavanger 1997-2001
  • Leder Styret for Sentralsykehuset i Rogaland, Stavanger 1997-2001
  • Medlem Nobelkomiteen 1997-2000, leder 2000-2002
  • Medlem Nobelstyrelsen, Stockholm 2000-2003
  • Medlem Nobelstyrelsen, revisorkollegiet, Stockholm fra 2006
  • Leder Styret i Petoro AS 2007-2014
  • Medlem Styret for Universitetet i Stavanger fra 2007
  • Medlem Styret for Helse Vest RHF fra 2008
  • Leder Utvalg som skal vurdere organisering og rammer for tilbudet til personer som søker asyl i Norge fra 2009

Tillitsverv i partier

  • Formann Rogaland AUF 1965-1966
  • Medlem Styret for Rogaland A 1965-1968
  • Sekretær Rogaland Arbeiderparti 1966-1967, formann 1970-1978
  • Faglig sekretær AUF 1967-1969
  • Medlem Samarbeidskomiteen DNA-LO 1981-1994
  • Medlem Arbeiderpartiets sentralstyre 1981-1994
  • Nestleder Arbeiderpartiet 1989-1992

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Ungdomsgruppa Jern og Metall, avdeling 25 1959-1960
  • Avdelingstillitsmann Rosenberg mekaniske verksteds klubb 1964-1966

Litteratur

  • Berge, Gunnar: Til Kongen med fagbrev, Aschehoug Oslo 2011