Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Harlem, Gudmund ( 1917-1988 )

Arbeiderpartiet

Harlem, Gudmund har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 24.07.1917 i Oslo
Død 22.03.1988
Sønn av agent Gudmund Harlem (1885-1918) og Olga Haug (1887-1942)

Medlemskap i regjering

Statsråd, Sosialdepartementet, 01.08.1955 - 18.02.1961
Statsråd, Forsvarsdepartementet, 18.02.1961 - 28.08.1963
Statsråd, Forsvarsdepartementet, 25.09.1963 - 12.10.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1935
  • Cand.med. 1946
  • Dr.med. 1976

Yrke

  • Lege Statens attføringsinstitutt, Oslo 1946-1953
  • Assistentlege Hygienisk institutt 1946-1948
  • Overlege Statens attføringsinstitutt, Oslo 1953-1970
  • Teknisk ekspert for FNs attføring til Egypt og Italia 1955
  • Assistentlege Rikshospitalet 1965-1966
  • Overlege og faglig leder Statens attføringsinstitutt 1966-1970
  • Direktør Statens attføringsinstitutt 1970-1977
  • Teknisk ekspert for WHO til Malta 1971
  • Professor i arbeidslivsvitenskap Universitetet i Trondheim/NTH 1977-1980
  • Administrerende direktør Norges Teknisk-Naturviteskapelige Forskningsråd 1980-1986
  • Allmennpraktiserende lege, Oslo 1986-1988

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Lasker Award 1960

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Oslo bystyre 1945-1947

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Oslo 1948-1955
  • Formann Komiteen for spesialbehandling av barn 1948-1955
  • Medlem Styret for Norges allmennvitenskapelige forskningsråd 1949-1957
  • Formann Vanføreomsorgkomiteen 1952-1955
  • Formann Sentralrådet for yrkesvalghemmede 1955-1957, 1966-1970
  • Varaformann Rikshospitalets styre 1970-1981
  • Formann Norges Teknisk-Naturvitenskapelige Forskningsråds forurensingskomite 1970-1976
  • Medlem Statens idrettsråd 1974-1985
  • Formann Styret for Norges Idrettshøgskole 1976-1988
  • Formann Styret for Arbeidstilsynet 1977-1988
  • Formann Norges Teknisk-Naturvitenskapelige Forskningsråds arbeidsmiljøkomite 1977-1980
  • Formann Forsikringsrådet 1978-1986
  • Leder Utvalg for lovgivningen om forsikringsvirksomhet 1978-1985
  • Medlem Rådgivende utvalg for industri- og energisamarbeid 1979-1985
  • Medlem Forsvarsrådet 1980
  • Nestleder Styret for Kredittilsynet 1985-1988

Tillitsverv i partier

  • Medlem AUFs sentralstyre 1946-1949
  • Varamedlem Det norske Arbeiderpartis sentralstyre 1949-1957
  • Varaformann Oslo Arbeiderparti 1952-1957

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Det Norske Studentersamfund 1945
  • Medlem Styret i International Union of Socialist Youth 1946-1951
  • President International Society for Rehabilitation of the Disabled 1966-1972

Litteratur

Harlem, Gudmund: Studies on the Relation between Impairment, Disability and Dependency, Oslo 1976
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget