Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Hellesen, Gunnar Fredrik ( 1913-2005 )

Høyre
Sist innvalgt som representant for Rogaland 1965-1969
Ansiennitet: 8 år, 27 dager

Hellesen, Gunnar Fredrik har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 23.02.1913 i Haugesund, Rogaland
Død 07.07.2005
Sønn av kaptein Gunnar Elias Hellesen (1876-1915) og husmor Gina Johannessen (1878-1966)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 1 for Rogaland, 1958 - 1961, H.
Representant nr 8 for Rogaland, 1961 - 1965, H.
Representant nr 2 for Rogaland, 1965 - 1969, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

1961-65

Medlem, Finans- og tollkomiteen, 19.10.1962 - 30.09.1965
Nestformann, Protokollkomiteen, 13.10.1961 - 19.10.1962
Medlem, Den hemmelige protokollkomiteen, 01.10.1961 - 19.10.1962

1965-69

Formann, Finanskomiteen, 01.10.1967 - 30.09.1969
Formann, Finans- og tollkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1967
Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i delegasjoner

1961-65

Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1963 -

Medlemskap i gruppestyrer

1965-69

Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1967 - 30.09.1969

Medlemskap i regjering

Statsråd, Forsvarsdepartementet, 05.06.1970 - 17.03.1971

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskole og handelsskole
  • Studieopphold i Sverige 1938
  • Studieopphold i Danmark 1953

Yrke

  • Kontorist i forsikringsbransjen 1929-1935
  • Reiseinspektør i A/S Haugesund Sjøforsikringsselskap 1936-1940
  • Akkvisisjonssjef i A/S Haugesund Sjøforsikringsselskap 1945-1959
  • Soussjef i A/S Haugesund Sjøforsikringsselskap 1959-1969
  • Fylkesmann i Rogaland 1969-1973
  • Banksjef i Den norske Creditbank, Haugesund 1973-1980

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • I tysk fangenskap 1940-1945

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kommandør av St. Olavsorden
  • Haugesund kommunes hederstegn "De fykende måker"

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Haugesund bystyre 1945-1947, 1947-1951, ordfører 1955-1955, 1955-1958, 1959-1959
  • Medlem Haugesund formannskap 1951-1955, 1958-1958, 1959-1963

Offentlige verv

  • Medlem Finansutvalget, Haugesund 1953-1962
  • Formann Teaterkomiteen av 1968 1968-1969
  • Formann Styret i Oljedirektoratet 1972-1978
  • Medlem Kontrollutvalget for overvåkings- og sikkerhetstjenesten 1972-1983
  • Formann Styret for Industrifondet 1973-1976
  • Formann Bedriftsforsamlingen ved Norsk Olje A/S 1974-1984
  • Medlem Forsvarskommisjonen av 1974 1974-1978
  • Formann Utvalg til å utrede organiseringen av statens deltagelse i petroleumsvirksomheten 1982, medlem 1982-1983

Tillitsverv i partier

  • Formann Haugesund Unge Høire 1940, 1945
  • Medlem Styret for Unge Høires landsforbund 1947-1948
  • Medlem Styret for Rogaland Høyre 1955-1956, 1959-1960
  • Medlem Høyres landsstyre 1958-1962
  • Formann Høyres strukturkomites ad hoc utvalg 1970

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Haugesunds idrettslag 1937-1938

Andre administrative verv

  • Ordfører Representantskapet for Haugesund sjøforsikringsselskap 1973-1983
  • Formann Styret for Norsk Undervannsteknologisk Senter 1980-1983
  • Formann Styret for Haugesund Mekaniske Verksted A/S fra 1980

Litteratur

Hellesen, Gunnar Fredrik: Vår sikkerhets- og forsvarspolitikk, Oslo 1971
Hellesen, Gunnar Fredrik: Benådet, Oslo 1986
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget