Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Larsen, Gunnar Alf ( 1919-2003 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Oslo 1973-1977
Ansiennitet: 22 år, 269 dager

Larsen, Gunnar Alf har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 27.12.1919 i Oslo
Død 24.12.2003

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 3 for Oslo, 1950 - 1953, A.
Vararepresentant nr 2 for Oslo, 1954 - 1957, A.
Vararepresentant nr 1 for Oslo, 1958 - 1961, A.
Vararepresentant nr 1 for Oslo, 1961 - 1965, A.
Representant nr 11 for Oslo, 1965 - 1969, A.
Representant nr 5 for Oslo, 1969 - 1973, A.
Representant nr 6 for Oslo, 1973 - 1977, A.

Vararepresentasjoner

Møtte fast som representant 11.01.1954-22.01.1955 for Trygve Bratteli.
Møtte fast som representant 22.01.1955-01.08.1955 for Rakel Seweriin.
Møtte fast som representant 28.12.1956-10.01.1958 for Trygve Bratteli.
Møtte fast som representant 11.01.1958-30.09.1961 for Einar Gerhardsen.
Møtte fast som representant 01.10.1961-28.08.1963 for Einar Gerhardsen.
Møtte fast som representant 25.09.1963-30.09.1965 for Einar Gerhardsen.

Medlemskap i presidentskapet

1958-61

Visesekretær, Stortinget, 12.01.1959 - 30.09.1961

Medlemskap i stortingskomiteer

1954-57

Medlem, Finans- og tollkomiteen, 16.01.1957 - 10.01.1958
Medlem, Militærkomiteen, 22.01.1954 - 01.08.1955

1958-61

Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

1961-65

Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 03.10.1963 - 30.09.1965
Medlem, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 13.10.1961 - 28.08.1963

1965-69

Varamedlem, Valgkomiteen, 25.10.1967 - 30.09.1969
Nestformann, Industrikomiteen, 01.10.1967 - 30.09.1969
Nestformann, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1967

1969-73

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1969 - 30.09.1973
Medlem, Valgkomiteen, 22.04.1971 - 30.09.1973
Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 22.04.1971
Formann, Forsvarskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

1973-77

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 30.09.1977
Medlem, Forsvarskomiteen, 18.02.1975 - 30.09.1977
Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977
Formann, Industrikomiteen, 18.10.1973 - 18.02.1975

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

1973-77

Formann, Protokollkomiteen av 1975, 24.10.1975 - 13.01.1976

Medlemskap i delegasjoner

1954-57

Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1955 -

1961-65

Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1964 - 01.01.1965

1965-69

Vararepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1967 -
Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1965 - 30.09.1969

1969-73

Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1969 - 30.09.1973
Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1969 - 01.01.1972

1973-77

Formann, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1973 - 30.09.1977
Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1973 -

Medlemskap i gruppestyrer

1969-73

Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 18.10.1972 - 30.09.1973
Nestformann gruppestyret, Arbeiderpartiet, 17.03.1971 - 18.10.1972
Medlem og vara innpisker, Arbeiderpartiet, 01.10.1969 - 17.03.1971

1973-77

Sekretær gruppestyret, Arbeiderpartiet, 15.01.1976 - 30.09.1977
Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1973 - 15.01.1976

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Teknisk aftenskole
  • Oslo maskinistskole klasse III 1937-1941
  • Sørmarka folkehøgskole 1949

Fagbrev

  • Utlært som jerndreier ved Akers mek. Verksted 1945

Yrke

  • Sjømann 1936
  • Arbeidet ved Akers mek. Verksted 1945-1951
  • Fylkesmann i Buskerud 1977-1979
  • Fylkesmann i Oslo og Akershus 1979-1988

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Fengselsopphold på Møllergt 19 og Grini 1942-1943
  • Fange i Sachsenhausen 1943-1945

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Oslo bystyre 1947-1951

Offentlige verv

  • Formann Ungdomsnemnda, Oslo 1947-1951
  • Medlem Styret for Årdal og Sunndal Verk 1958-1967, nestformann 1967-1975, formann 1975-1977
  • Leder Tilsynskomiteen for Eidsvollsminnet 1979-1989
  • Formann Utvalg til vurdering av eventuell tverrforbindelse over Oslo-fjorden 1979-1982

Tillitsverv i partier

  • Medlem AUFs sentralstyre 1946-1949
  • Medlem Styret for Oslo Arbeiderparti 1949-1956
  • Varamedlem Det norske Arbeiderpartis sentralstyre 1953-1957
  • Nestformann Oslo Arbeiderparti 1956-1965, formann 1974-1975

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Norsk jern- og metallarbeiderforbund 1949-1953
  • Formann Jerndreiernes forening 1949-1951
  • Sekretær Norsk jern- og metallarbeiderforbund i Oslo distrikt 1951-1954
  • Formann Oslo faglige samorganisasjon 1965-1972
  • Medlem Representantskapet i Landsorganisasjonen i Norge 1965-1972
  • Fotballformann Vålerengen Idrettsforening 1984-1986

Litteratur

Larsen, Gunnar Alf: Sluttspill, Oslo 1990
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget