Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Natvig-Pedersen, Gustav ( 1893-1965 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Kjøpstedene i Vest-Agder og Rogaland fylker (Flekkefjord, Haugesund, Kristiansand, Mandal, Stavanger) 1950-1953
Ansiennitet: 17 år, 0 dager

Natvig-Pedersen, Gustav har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 18.08.1893 i Stavanger, Rogaland
Død 27.07.1965
Sønn av seilmaker Johan Pedersen (1857-1941) og Johanne Christine Natvig (1863-1940)

Stortingsperioder

Representant nr 1 for Kjøpstedene i Vest-Agder og Rogaland fylker (Flekkefjord, Haugesund, Kristiansand, Mandal, Stavanger), 1937 - 1945, A.
Representant nr 1 for Kjøpstedene i Vest-Agder og Rogaland fylker (Flekkefjord, Haugesund, Kristiansand, Mandal, Stavanger), 1945 - 1949, A.
Representant nr 1 for Kjøpstedene i Vest-Agder og Rogaland fylker (Flekkefjord, Haugesund, Kristiansand, Mandal, Stavanger), 1950 - 1953, A.

Medlemskap i presidentskapet

1945-49

President, Stortinget, 11.01.1949 - 10.01.1950
Visepresident, Stortinget, 10.12.1945 - 10.01.1949

1950-53

President, Stortinget, 17.01.1950 - 10.01.1954

Medlemskap i stortingskomiteer

1945-49

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.12.1945 - 10.01.1950
Nestformann, Militærkomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950
Medlem, Valgkomiteen, 10.12.1945 - 10.01.1950

1950-53

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.01.1950 - 10.01.1954
Formann, Valgkomiteen, 17.01.1950 - 10.01.1954

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

1945-49

Formann, Reglementskomiteen, 23.02.1949 - 10.01.1950
Sekretær, Spesialkomité for særlige utenrikspolitiske spørsmål og beredskapssaker, 10.04.1948 - 10.01.1950
Formann, Spesialkomité til behandling av forskjellige industrisaker, 29.05.1946 - 10.01.1950

1950-53

Formann, Reglementskomiteen, 11.01.1950 - 27.01.1950

Medlemskap i delegasjoner

1945-49

Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 04.12.1945 - 10.01.1950

1950-53

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1953 -
Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1950 - 10.01.1954

Medlemskap i gruppestyrer

1945-49

Nestformann gruppestyret, Arbeiderpartiet, 04.12.1945 - 10.01.1950

1950-53

Nestformann gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1950 - 10.01.1954

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Krigsskolens 1. avdeling
  • Student 1911
  • Studiereiser England 1916, 1919, 1928
  • Cand.philol. 1919
  • Studiereiser Tyskland 1920
  • Studiereiser Frankrike 1928
  • Studiereiser New York 1932

Yrke

  • Vernepliktig offiser 1913
  • Vikar ved Platous skole Stavanger 1916-1918
  • Overlærer, senere lektor ved Konggård skole Stavanger katedralskole 1919-1946
  • Premierløytnant 1920
  • Rektor ved St. Svithuns skole Stavanger 1946-1962

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • I fangenskap i Norge og Tyskland 1940-1941
  • I fangenskap i Norge 1942
  • I fangenskap i Tyskland 1943-1945

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Ridder av fyrsten av Monacos orden Princeps et Patria 1950
  • Kommandør av St. Olavs Orden 1962

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Stavanger formannskap 1922-1925, 1928-1931
  • Medlem Stavanger bystyre 1925-1928, 1931-1934, 1934-1937, 1937-1945, 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955, 1955-1959, 1959-1963, 1963-1964

Offentlige verv

  • Medlem Idrettsplasskomiteen, Stavanger 1923-1931
  • Medlem Styret for Forelesningsforeningen 1923-1931
  • Medlem Styret for overlærer Thor Eeg Larsens og hustrus legat til beste for Stavanger kommunale middelskoles lærerbibliotek 1923-1964
  • Medlem Instruks- og bevillingsutvalget, Stavanger 1923-1925
  • Medlem Skolestyret, Stavanger 1926-1928
  • Medlem Valg- og finansutvalget 1929-1931
  • Medlem Lysverksdireksjonen 1929-1931, 1935-1937
  • Medlem Forsorgsstyret 1931-1935
  • Medlem Rettskrivningsnemnden av 1934 fra 1934
  • Medlem Direksjonen for Stavanger Museum 1935-1958, formann 1958-1965
  • Medlem Gatenavnkomiteen 1935-1940
  • Medlem Jernbanekomiteen for Vest-Agder og Rogaland 1938-1959
  • Formann Representantskapet for A/S Norsk Jernverk 1946-1964
  • Varamedlem Styret for Institutt for sammenlignende kulturforskning 1947-1950
  • Medlem Nobelkomiteen 1948-1965
  • Formann Den nye språknemnda av 1949 fra 1949
  • Ordfører Representantskapet for Indiafondet 1952-1962
  • Medlem Norsk Språknemnd 1953-1962
  • Medlem Styret for Rogaland teater 1953-1965
  • Formann Universitetskomiteen for Rogaland 1962-1965

Tillitsverv i partier

  • Formann Stavanger Arbeiderparti 1925-1926, 1935-1936
  • Representant fra Det norske arbeiderparti Internasjonal konferanse i England 1930
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1936-1939

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Rogaland Fotballkrets og i Fotballklubben Vidar

Andre administrative verv

  • Formann Styret i "1ste mai" 1927-1936

Litteratur

Natvig-Pedersen, Gustav: Fra Karl Marx til Ramsay McDonald. Et utsyn over britisk socialisme 1931
Natvig-Pedersen, Gustav: Korrespondansekursus i ny rettskriving. Bokmål, Oslo 1938
Lange, August og Gustav Natvig-Pedersen: Norsk rettskrivingsordliste, Oslo 1938
Natvig-Pedersen, Gustav: Lærebok i norsk. Bokmål, Oslo 1939
Amundsen, Sverre S., John Bjørnstad, Haakon Holmboe, Gustav Natvig-Pedersen, Kåre Norum (red.): Kirkenesferda 1942, Oslo 1946
Natvig-Pedersen, Gustav og Kjølv Egeland: Norsk rettskrivingsordliste; bokmål, Oslo 1959
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget