Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Sjaastad, Gustav Adolf ( 1902-1964 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Nord-Trøndelag 1958-1961
Ansiennitet: 3 år, 263 dager

Sjaastad, Gustav Adolf har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 06.04.1902 i Skogn, Nord-Trøndelag
Død 07.05.1964
Sønn av gårdbruker Olaf Herman Sjaastad (1869-1944) og Marta Fostad (1870-1933)

Stortingsperioder

Representant nr 1 for Nord-Trøndelag, 1958 - 1961, A.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 11.01.1958-09.04.1959, Hans Mikal Solsem møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1958-61

Medlem, Justiskomiteen, 05.05.1960 - 30.09.1961
Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 14.04.1959 - 05.05.1960

Medlemskap i regjering

Statsråd, Justis- og politidepartementet, 15.06.1954 - 22.01.1955
Statsråd, Industridepartementet, 22.01.1955 - 09.04.1959

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1922
  • Cand.jur. 1926

Yrke

  • Egen sakførerforretning Namsos 1927-1935
  • Høyesterettsadvokat 1933
  • Advokatforretning i Oslo 1935-1945
  • Arbeidernes Faglige Landsorganisasjons juridiske konsulent 1945-1954
  • Fylkesmann i Nord-Trøndelag 1959-1964

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kommandør av Nordstjerneordenen 1960

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Namsos formannskap 1927-1928, 1928-1931, 1931-1934

Offentlige verv

  • Medlem Ferielovkomiteen 1946-1947
  • Rådgiver Norges delegasjon til Det internasjonale arbeidsbyrå i Montreal 1946
  • Formann Komiteen angående omorganisering av de militære bedrifter 1946-1947
  • Medlem Arbeidstvistkomiteen av 1946 fra 1946
  • Formann Pris- og rasjonaliseringskomiteen 1947-1952
  • Rådgiver Delegasjon til FN 1948
  • Rådgiver Norges delegasjon til Det internasjonale arbeidsbyrå i Geneve 1950
  • Medlem Delegasjon i Det internasjonale arbeidsbyrå 1952
  • Medlem Statsbanenes Tilsynskommisjon innenfor nordenfjeldske distrikt 1959-1964
  • Formann Styret for Fylkesbilene 1959-1964
  • Medlem Styret i Hvalrådet 1959-1960
  • Medlem Styret for Nord-Trøndelag Elektrisitetsverk 1959-1964
  • Medlem Styret for Det Norske Teatret til 1946

Tillitsverv i partier

  • Formann Namsos Venstrelag 1927-1931

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Næringslivets utvalg i Nord-Trøndelag 1960-1964

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for A/S Norsk Hydro 1946-1955
  • Formann Styret for Tiden Norsk Forlag 1947-1954
  • Formann Styret for Trygdekassen for sjømenn i utenriksfart 1947-1954
  • Medlem Kontrollkomiteen i A/S Forretningsbanken 1959-1964
  • Medlem Styret for Folla A/S 1959-1964
  • Medlem Representantskapet for Bykreditforeningen 1959-1964
  • Medlem Styret for Mosjøen Veveri 1960-1964
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget