Breivoll, Håkon Martin

Breivoll, Håkon Martin (1886-1955)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant
for Troms 1950-1953
Ansiennitet:
8 år, 38 dager

Gå til bildegalleri

Breivoll, Håkon Martin har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 08.02.1886 i Ibestad, Troms
  • Død 05.05.1955
  • Sønn av gårdbruker Hans Severin Hanssen Breivoll (1848-1927) og Oline Simonette Antonsen (1851-1934)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Troms, 1934 - 1936, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Troms, 1937 - 1945, A.
  • Representant nr 2 for Troms, 1945 - 1949, A.
  • Representant nr 2 for Troms, 1950 - 1953, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Troms amtsskole, Ibestad 1903-1904
  • Tromsø lærerskole 1907
  • Studieopphold i Sverige, Danmark og Oslo 1922
  • Trondarnes folkehøgskole 1922

Yrke

  • Lærer i Kvæfjord 1907-1908
  • Lærer Stokmarknes skole, Hadsel 1908-1909
  • Lærer i Skjervøy 1909-1912
  • Lærer i Sund i Lofoten 1912-1915
  • Lærer ved Breivoll skole i Ibestad 1915-1953
  • Tok over farsgården 1925

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Ordfører Ibestad kommunestyre 1922-1925, 1925-1928, 1928-1931, 1931-1934, 1934-1937, 1937-1940, 1945-1945

Fylkespolitisk aktivitet

  • Varamedlem fylkesting, Troms 1934-1935, formann 1936-1937, 1937-1940, 1945-1945
  • Medlem fylkesutvalg, Troms 1945-1945

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Ibestad 1915-1922 (representant for lærerene), formann 1922, medlem 1922-1923
  • Medlem Styret for Ibestad tuberkuloseheim 1932-1940
  • Medlem Fattigstyret, Flakstad
  • Formann Eksamensnemnda ved Ibestad folkeskoler

Tillitsverv i partier

  • Formann Ibestad Arbeiderparti

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Styret for Ibestad samvirkelag 1938-1945

Andre administrative verv

  • Formann Kontrollutvalget i Ibestad sparebank 1923-1936
  • Formann Styret for Rolløens Elverk 1932-1940