Johnsen, Håkon

Johnsen, Håkon (1914-1991)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant
for Sør-Trøndelag 1969-1973
Ansiennitet:
27 år, 301 dager

Gå til bildegalleri

Johnsen, Håkon har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 03.03.1914 i Trondheim, Sør-Trøndelag
  • Død 17.10.1991
  • Sønn av maskinist Julius Wilhelm Johnsen (1878-1949) og Lena Marie Kjevik (1886-1971)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Kjøpstedene i Sør-Trøndelag og Nord-Trøndelag fylker (Levanger, Trondheim), 1945 - 1949, A.
  • Representant nr 1 for Kjøpstedene i Sør-Trøndelag og Nord-Trøndelag fylker (Levanger, Trondheim), 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 2 for Sør-Trøndelag, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 2 for Sør-Trøndelag, 1958 - 1961, A.
  • Representant nr 2 for Sør-Trøndelag, 1961 - 1965, A.
  • Representant nr 4 for Sør-Trøndelag, 1965 - 1969, A.
  • Representant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1969 - 1973, A.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1950-53

    Midlertidig sekretær, Stortinget, 26.05.1952 - 19.06.1952
    Midlertidig sekretær, Stortinget, 26.11.1951 - 15.12.1951

    1954-57

    Visesekretær, Odelstinget, 16.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Visesekretær, Odelstinget, 18.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Midlertidig visepresident, Odelstinget, 17.10.1963 - 17.12.1963

    1969-73

    President, Odelstinget, 08.10.1969 - 30.09.1973

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Post-, telegraf- og kystfartskomiteen, 01.07.1948 - 10.01.1950
    Medlem, Helsekomiteen, 13.12.1945 - 01.07.1948

    1950-53

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Sekretær, Kirke- og undervisningskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 29.05.1961 - 30.09.1961
    Sekretær, Kirke- og undervisningskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1965 - 30.09.1965
    Nestformann, Kirke- og undervisningskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 06.06.1969 - 30.09.1969
    Formann, Kirke- og undervisningskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Nestformann, Fullmaktskomiteen, 24.01.1972 - 30.09.1973
    Medlem, Justiskomiteen, 19.10.1972 - 30.09.1973
    Nestformann, Den forberedende fullmaktskomité, 06.06.1973 - 30.09.1973
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1969 - 24.01.1972
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973
    Nestformann, Protokollkomiteen, 14.10.1969 - 10.10.1972

Medlemskap i delegasjoner

  • 1950-53

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1953 -

    1954-57

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1954 - 1957

    1958-61

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1958 - 1960

    1961-65

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1962 - 1964
    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1965 - 1969

    1969-73

    Delegat, FNs generalforsamling, 1970 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1961-65

    Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1961 - 30.09.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskole 1931
  • Arbeiderhøgskolen Malmøya 1935
  • Handelsskoleeksamen 1943

Yrke

  • Lagerarbeider ved NKL manufakturavdeling Trondheim 1931-1973

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Trondheim bystyre 1937-1940, 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955

Offentlige verv

  • Medlem Representantskapet for A/S Den norske industribank 1952-1956, formann 1956-1982
  • Varamedlem Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO 1961-1965, medlem 1965-1973
  • Medlem Arbeidsutvalget for Folkeskolekomiteen av 1963 fra 1963
  • Formann Forskningsutvalget for konserves 1964-1971
  • Medlem Representantskapet for Trøndelag Teater 1965, formann 1965-1969
  • Formann Nordisk kulturfond 1969-1972
  • Medlem Styret for Nordisk kulturfond 1969-1972
  • Medlem Kommisjon til å utrede spørsmål vedrørende forholdet mellom stat og kirke 1971-1975
  • Formann Styret for Fond for utøvende kunstnere 1972-1985
  • Medlem Styret i Norsk rikskringkasting 1973-1981
  • Formann Styret for Trøndelag musikkonservatorium 1975-1981
  • Medlem Utvalget til å granske navigasjonssystemene LORAN C og OMEGA 1975-1977
  • Medlem Norsk Kulturråd 1977-1980
  • Medlem Norsk kulturråds arbeidsutvalg 1977-1981

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Trondheim AUL 1932, 1936-1938
  • Formann Trondheim AUL 1932-1935
  • Formann Sør-Trøndelag AUF 1937-1938
  • Viseformann Trondheim forente arbeiderparti 1938, 1945
  • Formann Rosenborg Arbeidersamfunn 1975-1983