Angell, Hanna Berg

Angell, Hanna Berg (1911-1982)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for
Troms 1969-1973
Ansiennitet:
2 år, 238 dager

Gå til bildegalleri

Angell, Hanna Berg har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 11.06.1911 i Hillesøy, Troms
  • Død 13.08.1982
  • Datter av fisker og gardbruker Emil Larsen Berg (1866-1952) og Olufine Johansen (1869-1943)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Troms, 1961 - 1965, A.
  • Vararepresentant nr 2 for Troms, 1965 - 1969, A.
  • Vararepresentant nr 3 for Troms, 1969 - 1973, A.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 01.10.1961-28.08.1963 for Einar Wøhni.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1961-65

    Medlem, Administrasjonskomiteen, 13.10.1961 - 28.08.1963

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Trondarnes folkehøgskule 1930-1931
  • Tromsø lærerskole 1931-1935

Yrke

  • Lærer i Hillesøy 1935-1937
  • Lærer i Lenvik kommune ved ulike skolekretser 1937-1979

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kongens fortjenstmedalje i gull 1981
  • Norske Kommuners Sentralforbunds hederstegn 1981

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Lenvik formannskap 1951-1955, 1967-1971, 1971-1975, 1977-1979
  • Varaordfører Lenvik kommunestyre 1975-1977

Offentlige verv

  • Medlem Helserådet, Lenvik 1952-1955, 1968-1979
  • Medlem Barnevernsnemnda, Lenvik 1954-1967
  • Formann Bygningsrådet, Lenvik 1954-1957, medlem 1968-1975
  • Medlem Styret for Heimly Folkehøgskole 1961-1970
  • Medlem Kontrollkommisjonen for Åsgård sykehus Tromsø 1961-1976
  • Formann Plankomiteen og Styret for Finnsnes dagheim for barn 1968-1978
  • Formann Styret for Finnsnes dagheim for barn 1968-1978
  • Medlem Skolestyret, Lenvik 1968-1982
  • Medlem Lagretten 1968-1982
  • Medlem Bygdeboknemnda, Lenvik 1970-1982
  • Medlem Komiteen for utredning av forholdet mellom stat og kirke 1971-1975
  • Medlem Fellesstyret for folkeboksamlingane, Lenvik 1973-1982
  • Medlem Styret for Metodistkirkens guttehjem 1974-1982
  • Formann Likestillingsnemnda, Lenvik 1977-1982
  • Medlem Byggekomiteen for Finnsnes kyrkje 1977-1982
  • Formann Radiogavefondet 1977-1982
  • Medlem Overstyret ved Heimly Folkehøgskole 1977-1982
  • Medlem Eldrerådet, Lenvik 1981-1982, formann 1982

Tillitsverv i partier

  • Medlem Kvinneutvalget i Nord-Troms Arbeiderparti 1958-1968, formann 1968-1976
  • Formann Finnsnes Arbeiderkvinnelag 1965-1975 (stod også som stifter av laget i 1954)
  • Sekretær Lenvik Arbeiderparti (i 3 år sist på 50-tallet)

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret for Finnsnes Samvirkelag 1958-1970
  • Medlem Styret i Noregs mållag 1962-1968
  • Medlem Mållagets barnebokkritikarutval