Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Bjellaanes, Halvor ( 1925-2010 )

Venstre
Sist innvalgt som representant for Nordland 1965-1969
Ansiennitet: 4 år, 0 dager

Bjellaanes, Halvor har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 19.06.1925 i Mo, Nordland
Død 07.10.2010
Sønn av skoleinspektør Anders Kristian Bjellaanes (1884-1954) og lærer Konstanse Olsen (1894-1990)

Stortingsperioder

Representant nr 9 for Nordland, 1965 - 1969, V.

Medlemskap i stortingskomiteer

1965-69

Nestformann, Justiskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969
Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i delegasjoner

1965-69

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1965 - 01.01.1969

Medlemskap i gruppestyrer

1965-69

Varamedlem gruppestyret, Venstre, 01.10.1965 - 30.09.1969

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1944
  • Handelsgymnas 1946
  • Cand.jur. 1950
  • Norsk historie delfag, Universitetet i Bergen 1991

Yrke

  • Løytnant i Luftvernartilleriet 1951-1955
  • Kaptein i Forsvarsstaben 1955-1956
  • Banksekretær i Mo sparebank, Mo i Rana 1956-1957
  • Banksjef i Korgen sparebank 1957-1960
  • Banksjef i Vefsn sparebank, Mosjøen 1960-1969
  • Banksjef i Arendal Sparebank 1969-1973
  • Banksjef i Aust-Agder Sparebank, Arendal 1973-1974
  • Administrerende direktør i Aust-Agder Sparebank, Arendal 1974-1984
  • Administrerende direktør i Sparebanken Sør 1984-1988

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Ridder av 1. klasse av St. Olavs orden 1987

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Korgen formannskap 1959-1960
  • Medlem Vefsn formannskap 1961-1963

Offentlige verv

  • Formann Vefsndistriktets arbeids- og tiltaksnemnd 1962-1965
  • Formann Utvalg til vurdering av bruken av omsetningsavgiftsmidlene i landbruket 1970-1975
  • Medlem Styret i Statens kornforretning 1970-1974, varamedlem 1974-1985
  • Medlem Representantskapet for Den Norske Industribank A/S fra 1978
  • Medlem Styret for Aust-Agder Næringsselskap A/S 1980-1988

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Nordland sparebanklag 1961-1965
  • Formann Nordland sparebanklag 1962-1965
  • Medlem Styret i Sparebankforeningen i Norge 1963-1967, 1975-1982
  • Nestformann Sparebankforeningen i Norge 1964-1967, formann 1977-1982
  • Medlem Sparebankforeningens strukturkomité (Myrvoll-komiteen) 1971-1974
  • Medlem Styret i Sparebankenes Arbeidsgiverforening 1972-1978
  • Nestformann Sparebankenes Arbeidsgiverforening 1973-1978
  • Formann Sparebankforeningens strukturkomité (Bjellaanes-komiteen) 1981-1983
  • Medlem Consultative Committee,The International Savings Banks Institute, Genéve 1983-1985
  • Medlem Styret i The International Savings Banks Institute, Genéve 1985-1989

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Sparebankenes Kredittselskap A/S 1977-1985, formann 1985-1991
  • Formann Representantskapet for Elcon-Finans A/S 1982-1987
  • Formann Styret i Sparebankkort A/S 1985-1985
  • Formann Styret i Agderforskning 1985-1989

Litteratur

Bjellaanes, Halvor (red.): Partiene og det politiske lederskap
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget