Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Bjerkeseth, Haldor ( 1883-1974 )

Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for Møre og Romsdal 1950-1953
Ansiennitet: 4 år, 0 dager

Bjerkeseth, Haldor har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 16.12.1883 i Øre, Møre og Romsdal
Død 20.08.1974
Sønn av smed og gårdbruker Erik Bjerkeseth (1840-1919) og Kari Istad (1845-1891)

Stortingsperioder

Representant nr 6 for Møre og Romsdal, 1950 - 1953, KrF.

Medlemskap i presidentskapet

1950-53

Varasekretær, Lagtinget, 17.01.1950 - 10.01.1954

Medlemskap i stortingskomiteer

1950-53

Medlem, Administrasjonskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Framhaldsskole

Lærlingepraksis

  • Smedlære 1900-1903

Yrke

  • Emissær i Det norske misjonsselskap 1911-1949
  • Overtok farsgården 1911

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Øre kommunestyre 1913-1916, 1916-1919, 1919-1922, 1931-1934, 1937-1940

Offentlige verv

  • Medlem Representantskapet for Nordmøre folkehøgskole 1921
  • Medlem Øre menighetsråd 1922-1930 (periodevis formann eller varaformann), 1934-1935 (periodevis formann eller varaformann)
  • Varaformann Nordmøre folkehøgskole 1922, formann 1922-1925
  • Medlem Skolestyret, Øre 1926-1934, 1938-1940, 1945
  • Medlem Overligningsnemnda 1940-1945
  • Doms- og lagrettemann

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Øre misjonsforening 1914-1917, 1936-1940, 1954-1958

Andre administrative verv

  • Varamedlem Forstanderskapet ved Øre sparebank 1926-1927, medlem 1928-1948
  • Medlem Kontrollkommisjonen i Øre sparebank 1929-1944, formann 1945-1948

Litteratur

Tjen Herren med glede 1973
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget